Etyka publikacji
ZASADY ETYKI PUBLIKACYJNEJ
Zespół Redakcyjny czasopisma naukowego "Forum Nauk Społecznych", dbając o wysoką jakość publikowanych artykułów, przestrzega zasad etycznych i wymaga tego od wszystkich stron zaangażowanych w proces publikacji; autorów publikacji, redaktorów czasopisma, recenzentów oraz wydawcy.
Redakcja czasopisma naukowego "Forum Nauk Społecznych" przyjęła zasady etyki publikacyjnej zgodnie z wytycznymi:
- Kodeksu Etyki Pracownika Naukowego opracowanego przez Komisję do spraw etyki w nauce Polskiej Akademii Nauk
- Komitetu Etyki Publikacyjnej - COPE Committee on Publication Ethics – (https://publicationethics.org/ );
- Zestawu zasobów dotyczących etyki wydawniczej - PERK Elsevier (https://www.elsevier.com/editors/perk) (https://www.elsevier.com/about/policies/publishing-ethics)
Zasady etyki publikacyjnej obowiązujące Radę Naukową
Rada Naukowa kształtuje profil programowy czasopisma "Forum Nauk Społecznych", określa kierunki jego rozwoju oraz konsultuje jego zakres merytoryczny.
Zasady etyki publikacyjnej obowiązujące Zespół Redakcyjny
- Zespół Redakcyjny dba o jak najwyższy poziom merytoryczny czasopisma naukowego oraz realizację przyjętych celów i założeń programowych, jak i o przestrzeganie zasad i standardów etycznych.
- Redakcja dokonuje wstępnej oceny manuskryptu na podstawie zgodności manuskryptu z tematyką publikacyjną czasopisma "Forum Nauk Społecznych", a w przypadku braku tej zgodności ma prawo manuskrypt odrzucić. Nadesłane manuskrypty są oceniane jedynie pod względem merytorycznym. Ocenie nie podlegają takie czynniki jak: rasa, płeć, wyznanie, pochodzenie, obywatelstwo, poglądy polityczne Autorów.
- Redakcja na podstawie recenzji podejmuje decyzję o zaakceptowaniu artykułu do publikowania w czasopiśmie lub jego odrzuceniu. W przypadku, jeśli artykuł, zgodnie z recenzjami wymaga korekty, Redakcja może podjąć decyzję, po uprzednim dokonaniu niezbędnych poprawek przez Autora, o powtórnym wysłaniu pracy do recenzji.
- Zespół Redakcyjny zachowuje poufność w zakresie danych na temat zgłaszanych do publikacji manuskryptów i ich Autorów.
- Zespół Redakcyjny dba o dobór Recenzentów (Recenzent nie może być współautorem publikacji, ani być afiliowany w tej samej instytucji co Autor manuskryptu) i nadzór nad procesem recenzowania.
- Zespół Redakcyjny, w przypadku manuskryptów nie przeznaczonych do publikacji, nie może wykorzystywać w żaden sposób i do żadnych celów naruszających własność intelektualną Autora.
Redakcja "Forum Nauk Społecznych" oświadcza, iż wszelkie wykryte przypadki naruszenia zasad etycznych stanowią przesłankę do odrzucenia artykułu i powiadomienia odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia, edytorów naukowych itp.).
Zasady etyki publikacyjnej obowiązujące Wydawcę
- Wydawca dba o przestrzeganie zasad i standardów etycznych. Stosuje własne dostępne środki w celu zapobiegania plagiatom i przejawom nierzetelności naukowej.
- Wydawca udostępnia pełną treść wszystkich manuskryptów w Internecie w trybie otwartego dostępu (OPEN ACCESS) na platformie czasopisma "Forum Nauk Społecznych". Materiały opublikowane są chronione prawem autorskim.
- Wydawca deklaruje gotowość do opublikowania poprawek, wyjaśnień oraz przeprosin.
Zasady etyki publikacyjnej obowiązujące Recenzentów
- Recenzent wykonuje recenzję manuskryptu, w zakresie której posiada odpowiednią ekspertyzę naukową, pozwalającą na uczciwą, obiektywną, skrupulatną i rzetelną opinię. Recenzję sporządza w oparciu o dostarczony formularz recenzji, w którym niezbędne jest wskazanie jednoznacznej decyzji o zaakceptowaniu manuskryptu do publikowania w czasopiśmie lub jego odrzucenia.
- Zachowana zostaje zasada poufności i wzajemnej anonimowości recenzentów i autorów (podwójna ślepa recenzja).
- Recenzent, który z jakiegokolwiek powodu nie może zrecenzować manuskryptu, a w szczególności w przypadku podejrzenia wystąpienia konfliktu interesów (m.in. na gruncie osobistym, finansowym, profesjonalnym, intelektualnym etc.), lub w przypadku niemożności sporządzenia recenzji w uzgodnionym terminie lub wywiązania się z podjętego już zobowiązania, powinien o tym fakcie niezwłocznie powiadomić Redakcję.
- Recenzent kieruje się zasadą poufności i zachowania w tajemnicy wszystkich informacji przekazanych przez Redakcję.
- Recenzentowi nie wolno wykorzystywać wiedzy na temat manuskryptu przed jego publikacją.
- Recenzent, który podejrzewa naruszenie zasad etyki przez Autora publikacji powiadamia o tym Redakcję.
Zasady etyki publikacyjnej obowiązujące Autora/Współautorów
- Autor składa do czasopisma wyłącznie oryginalny manuskrypt, który ani w całości, ani w żadnej części nie stanowi plagiatu ani tzw. autoplagiatu oraz dotychczas nie był opublikowany i nie został złożony w innym wydawnictwie. Manuskrypty budzące wątpliwości co do oryginalności z innych względów, zostaną poddane dodatkowej weryfikacji.
- Autor składając oświadczenie zapewnia, że przekazywane Wydawcy prawa autorskie do utworu nie naruszają dóbr osobistych ani praw osób trzecich, a wykorzystanie cudzych prac następuje zgodnie z zasadami prawa autorskiego. W przypadku, jeżeli Autor dostarcza obcy materiał ilustracyjny (ilustracje, tabele, wykresy itp.), zobowiązuje się uzyskać zezwolenie niezbędne do ich reprodukowania oraz przekazuje je Wydawcy.
- Autor zapewnia, że w przypadku prac wieloautorskich:
- nie zachodzi zjawisko ghostwriting (ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, a nie następuje ujawnienie jego udziału jako jednego z autorów lub nie wymienia się jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji) i guest authorship (udział kogoś w powstaniu publikacji jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to przedstawiony jest on jako jej autor/współautor)
- wszyscy Autorzy akceptują ostateczną wersję pracy i wyrażają zgodę na jej skierowanie do publikacji. Zobowiązują się też określić procentowy wkład poszczególnych autorów tekstu. - Autor podaje informacje o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów (financial disclosure).
- Manuskrypt przedłożony do publikacji, zawierający wyniki badań, powinien spełniać standardy uczciwości i rzetelności naukowej, a same badania powinny być przeprowadzone z poszanowaniem przepisów prawa i zasad etyki prowadzenia badań naukowych
- Autor jest zobowiązany poinformować Redakcję o okolicznościach, które mogą wpłynąć na wyniki bądź ich interpretację oraz o możliwym konflikcie interesów.
- Dane osobowe Autora nie są ujawniane Recenzentom i odwrotnie (double blind review).