Opublikowane: 2019-12-151

Міжнародний вплив як чинник реформування засобів інформації в Російської iмперії середини ХІХ ст.

Юрій Земський , Ігор Кривошея
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.4839

Abstrakt

W artykule analizowana jest wynaleziona przy dworze rosyjskiego autokraty metoda podporządkowania prorosyjskim interesom imperialnym niezależnych mediów, która tylko przez krótki czas miała miejsce w latach 50 XIX wieku w Rosji. W warunkach osłabienia autokratycznego autorytaryzmu, po klęsce w wojnie krymskiej i pod wpływem procesów demokratyzacji i budowania narodu, które miały miejsce w tym czasie w Europie Zachodniej, rosyjskie elity domagały się wielu reform. Pod wpływem osiągnięć społeczeństwa krajów europejskich, rosyjskie elity tworzyły listy wymagań dla władzy. Jednym z narzędzi zgłaszania takich roszczeń były media. Jednak autokracji udało się stworzyć fałszywą prasę niezależną. Ujawnione źródła potwierdzają, że najwyżsi dostojnicy imperium zrealizowali ideę stworzenia wyjątkowo sprzyjających warunków dla poszczególnych redaktorów „zaufanych” czasopism stolicy. Sukces realizacji tego projektu najwyraźniej zrodził się w nienawistnej antypolskiej kampanii, która rozwijała się w rosyjskiej prasie podczas polskiego powstania styczniowego.

Słowa kluczowe:

wpływ międzynarodowy, aktywność obywatelska, media, reformy, autokracja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Земський, Ю., & Кривошея, І. (2019). Міжнародний вплив як чинник реформування засобів інформації в Російської iмперії середини ХІХ ст. Echa Przeszłości, (XX/1). https://doi.org/10.31648/ep.4839

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.