Opublikowane: 2020-12-011

Epilog ojczyźniany – Michała Kleofasa Ogińskiego rozmowy z ostatnim królem Rzeczypospolitej

Małgorzata Gumper
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.6138

Abstrakt

Na ostatnie lata istnienia Rzeczypospolitej Obojga Narodów przypadły liczne rozmowy, toczone przez księcia Michała Kleofasa Ogińskiego z królem Stanisławem Augustem. Zapis trzech z nich zamieszczony został w książęcych pamiętnikach, ujawniając, jaką tematykę poruszano podczas spotkań, oraz co wyznaczało kierunek wzajemnej relacji dwóch wielkich polityków. Wyraźne zbliżenie personalne nastąpiło w okresie konstytucyjnym, na krótko przed oraz tuż po 3 maja 1791 r. Sejm grodzieński z 1793 r. postawił magnata przed koniecznością uznania swej współodpowiedzialności, i zmotywował go do obrony praw narodu politycznego, niezależnie od konsekwencji. W artykule przeanalizowano przemiany w podejściu obu postaci do sytuacji państwa oraz siebie nawzajem.

Słowa kluczowe:

naród polityczny, tożsamość narodowa, magnateria, Michał Kleofas Ogiński, Konstytucja 3 Maja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Gumper, M. (2020). Epilog ojczyźniany – Michała Kleofasa Ogińskiego rozmowy z ostatnim królem Rzeczypospolitej. Echa Przeszłości, (XXI/1). https://doi.org/10.31648/ep.6138

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.