Opublikowane: 2022-07-011

Ukraińskie i polskie źródła literackie o wolontariacie i wojnie rosyjsko-ukraińskiej 2014 roku

Taras M. Pereginchuk
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.7947

Abstrakt

W artykule przedstawiono przegląd ukraińskich i polskich źródeł literackich do celów badawczych w zakresie rozpoczętej w 2014 roku i trwającej do dziś wojny rosyjsko-ukraińskiej w Donbasie oraz działań ochotników wojskowych na rzecz wojska. Najważniejsze aspekty rozwoju ukraińskiego wolontariatu wojskowego, jako sposobu życia etnosu i jego kultury, wciąż wymagają szczegółowych badań ukraińskich i polskich etnologów. Dlatego w pierwszej kolejności należy studiować literaturę naukową z zakresu historii, literaturę z zakresu socjologii i pedagogiki społecznej, źródła publicystyczne i inne w odniesieniu do trudnych warunków współczesnej wojny, twórczości wojskowej i wolontariatu. Problem powstawania i ewolucji współczesnego zjawiska ukraińskiego wolontariatu wojskowego jako zjawiska społeczno-kulturowego nie został jeszcze ujawniony w ukraińskiej i polskiej nauce etnologicznej. Dochodzenie to opiera się jednak na literaturze, która ujawnia historyczne przesłanki jego powstania poprzez tradycyjne formy pomocy wzajemnej, dobroczynności itp. dla Ukraińców. Niezbędne jest również przeprowadzenie wyrywkowej analizy literatury naukowej i publicystycznej dotyczącej wolontariatu.

Ważną bazą źródłową są wszystkie prace o wojsku i ochotnikach, które są obecnie publikowane w Polsce i na Ukrainie, a dokładniej – prace ogólne o charakterze naukowym (raporty z konferencji naukowych, materiały okrągłych stołów, dysertacje), publicystyka (wspomnienia i wywiady), dzieła literackie (opowieści, eseje, opowiadania i poezja).

Słowa kluczowe:

ochotnicy wojskowi, naukowa literatura historyczna, literatura z zakresu socjologii i pedagogiki społecznej, publicystyka, dzieła literackie

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Pereginchuk, T. M. (2022). Ukraińskie i polskie źródła literackie o wolontariacie i wojnie rosyjsko-ukraińskiej 2014 roku. Echa Przeszłości, (XXIII/1), 197–218. https://doi.org/10.31648/ep.7947

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.