Opublikowane: 2023-12-231

„NAPRAWDĘ TĘSKNIĘ ZA MOIM DOMEM. TAM WSZYSTKO JEST ZROBIONE WŁASNYMI RĘKOMA […] WSZYSTKO BĘDZIE MUSIAŁO ZOSTAĆ ODNOWIONE”* . RADZENIE SOBIE W KRYZYSIE OCZAMI WOJENNYCH UCHODŹCZYŃ Z UKRAINY (PERSPEKTYWA WIELODYSCYPLINARNA)

Inga Kuźma , Emilia Pach , Tatiana Danilova
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/hip.9124

Abstrakt

W tekście poddano analizie wywiady przeprowadzone z czterema uchodźczyniami wojennymi z Ukrainy, które przyjechały do Polski po 24 lutego 2022 r. (z dwoma z nich przeprowadzono wywiad ponownie po roku ich pobytu w Polsce).
Autorki tekstu interesował samoopis sytuacji kryzysowej, w jakiej badane się znalazły i jak przedstawiają one radzenie sobie w tej sytuacji, dlatego główną kategorią interpretacyjną uczyniły „radzenie sobie w kryzysie”. Celem badań było dotarcie do obrazu, jakie uchodźczynie mają na swój temat, oraz uchwycenie zachodzących zmian w roku 2022 i 2023 (m.in. jak postrzegają siebie, kontekst wojenny oraz życie w warunkach, do jakich dostosowywały się po ucieczce). Podejście teoretyczne było wielodyscyplinarne, ponieważ oprócz koncepcji psychologicznych związanych z główną kategorią interpretacyjną namysł został dodatkowo oparty na antropologii kulturowej emocji, antropologii doświadczenia, a także etyce troski oraz autoetnografii.

Słowa kluczowe:

emigracja wojenna, uchodźtwo, doświadczenie kryzysu, herstoria, etyka troski

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kuźma, I., Pach, E., & Danilova, T. (2023). „NAPRAWDĘ TĘSKNIĘ ZA MOIM DOMEM. TAM WSZYSTKO JEST ZROBIONE WŁASNYMI RĘKOMA […] WSZYSTKO BĘDZIE MUSIAŁO ZOSTAĆ ODNOWIONE”* . RADZENIE SOBIE W KRYZYSIE OCZAMI WOJENNYCH UCHODŹCZYŃ Z UKRAINY (PERSPEKTYWA WIELODYSCYPLINARNA). Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (29), 107–132. https://doi.org/10.31648/hip.9124

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.