Opublikowane: 2018-09-081

Podejrzana wolność: Kierkegaard i Nietzsche jako krytycy wolności politycznych

Paweł Pieniążek
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/hip.575

Abstrakt

Przedmiotem artykułu jest problem wolności w myśli Kirkegaarda i Nietzschego, zwłaszcza ich krytyka wolności jako liberum arbitirum w historycznym kontekście dominacji tzw. wolności politycznych (wolności liberalnych). Można dostrzec zadziwiające podobieństwo między obu myślicielami pytającymi o egzystencjalne znaczenie i funkcje apoteozy wolności politycznych mających zagwarantować wolność wyboru: w ich absolutyzacji obaj widzą wyraz słabości duchowej człowieka nowoczesnego, jego niezdolności do autonomii i samokształtowania. W nacisku na wolność negatywną, rozumianą jako usuwanie wszelkich przeszkód i ograniczeń dla wolności wyboru, obaj dostrzegają usprawiedliwienie niezdolności jednostki do ugruntowania wolności pozytywnej.

Słowa kluczowe:

liberum arbitrium, wolności polityczne, wolność negatywna, wolność pozytywna, autonomia, samokształtowanie

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Pieniążek, P. (2018). Podejrzana wolność: Kierkegaard i Nietzsche jako krytycy wolności politycznych. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (19), 171–184. https://doi.org/10.31648/hip.575

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.