Opublikowane: 2022-12-061

KORUPCJA WYBORCZA JAKO PROBLEM ETYCZNY ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM STANOWISKA PERSONALISTYCZNEGO

Michał Stachurski
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/hip.8516

Abstrakt

W państwach, które określają się demokratycznymi, są takie cykliczne momenty, które mobilizują sporą część społeczeństwa. Mobilizacja ta widoczna jest w różnych obszarach, które dotyczą przestrzeni publicznej: w jednostkach samorządu terytorialnego, w organach władzy samorządowej i centralnej, w środkach społecznego przekazu, we wspólnotach religijnych itd. Ta pewnego rodzaju „nadaktywność” wynika z tego, iż w porządku demokratycznym władze są wybierane przez lud poprzez akt wyborczy. Doświadczenie życiowe oraz przykład polskiej demokracji po 1989 r. pokazuje, iż powyższe założenia w przeważającej części nie zawsze są realizowane. Można jednak mówić o przynajmniej dwóch niepożądanych działaniach kandydatów w ramach kampanii wyborczej: obietnicach wyborczych i korupcji wyborczej. Celem artykułu jest przedstawienie problematyki dotyczącej korupcji wyborczej w świetle etyki personalistycznej. Wybór, pomimo że subiektywny, wydaje się uzasadniony z tego powodu, iż personalizm dotyka kwestii problemów społeczno-politycznych z perspektywy koncepcji dobra wspólnego.

Słowa kluczowe:

korupcja, korupcja wyborcza, polityk, dobro wspólne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Stachurski, M. (2022). KORUPCJA WYBORCZA JAKO PROBLEM ETYCZNY ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM STANOWISKA PERSONALISTYCZNEGO. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (28), 165–177. https://doi.org/10.31648/hip.8516

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.