Opublikowane: 2018-09-141

Koncepcja rzeczywistości w filozofii radzieckiej XX stulecia (idee Mikołaja Fedorowa w kontekście rosyjskiego komunizmu)

Walentyn Nikołajewicz Wandyszew
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/hip.893

Abstrakt

W artykule przedstawiono poglądy rosyjskiego filozofa Nicola Fedorova, a także konsekwencje, jakie wywołała jego praca. Fedorov uważał, że nauka powinna poświęcić się tematowi zmartwychwstania, życia po śmierci. Jego idea polegała m.in. na syntezowaniu szczątków zmarłych, atom do atomu, cząsteczka do cząsteczki, wykorzystując do tego całą możliwą wiedzę. Co więcej, powinno być to przeprowadzane sukcesywnie, z zachowaniem linii rodu (dzieci przywracają swoich rodziców itd.), gdyż szczątki przodków nadal zawierają informacje dziedziczne, nawet ich najmniejsze cząsteczki. Fedorov uważał, iż wiedza na temat zmartwychwstania, nieśmiertelności powinna wyjść z laboratoriów, stać się widzą i własnością wszystkich ludzi.

Słowa kluczowe:

filozofia kosmizmu, kontrola natury, „wspólny cel”, ideolatria, ożywienie, kosmotellurgia, socjalizm

Zasady cytowania

Wandyszew, W. N. (2018). Koncepcja rzeczywistości w filozofii radzieckiej XX stulecia (idee Mikołaja Fedorowa w kontekście rosyjskiego komunizmu). Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (16), 291–308. https://doi.org/10.31648/hip.893

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.