Opublikowane: 2018-09-241

Juliana Mariasa krytyka kultury masowej

Mieczysław Jagłowski

Abstrakt

Omówiono krytykę współczesnej kultury europejskiej, przeprowadzoną przez Juliana Mariasa, filozofa ze Szkoły Madryckiej, kontynuatora racjonalizmu J. Ortegi y Gasseta. Analiza współczesności u Ortegi i Mariasa, wynika z postulatu radykalizmu filozofii, domaga­jącego się od filozofa rozpoznania sytua­cji kulturowej, w której przebiega jego myślenie. Filozof nie może przy tym ufać żadnej zastanej wiedzy. Starano się odpowiedzieć na pytanie, czy podjęta przez J. Mariasa krytyka kultury rzetel­nie spełnia ten postulat. Porównując opis i ocenę kultury J. Mariana z tezami J. Ortegi y Gasseta (Bunt mas) oraz wy­nikami badań  innych uczonych, podkre­ślono, że krytyka kultury J. Mariasa za­miast odnosić się do samej rzeczywistości, ­polega często na powtarzaniu ocen Ortegi, i - tak jak tezy Ortegi - jest jednostronna i anachroniczna. Stwierdzo­no, że postulat radykalizmu filozofii nie zastal przez J. Mariasa spełniony.

Słowa kluczowe:

J. Marias, J. Ortega y Gasset, Szkoła Madrycka, kultura masowa, racjowitalizm

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Jagłowski, M. (2018). Juliana Mariasa krytyka kultury masowej. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (2), 113–130. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/983

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.