Pozaedukacyjna, w tym pracownicza, aktywność studentów
Eugeniusz Niedzielski
Katedra Organizacji i Zarządzania, Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w OlsztynieAbstrakt
Aby zwiększyć szansę pozyskania zatrudnienia po ukończeniu studiów, studenci podejmują już w czasie studiów różnorodną działalność poszerzającą ich kompetencje w zakresie doświadczenia, wiedzy i umiejętności przydatnych w przyszłej pracy. Aktywność pozaedukacyjna studentów obejmuje wolontariat, działalność w organizacjach studenckich i coraz częściej pracę zarobkową. Jak wykazały badania prezentowane w artykule, studenci podejmują pracę by pozyskać środki na pokrycie kosztów studiowania oraz dodatkowych wydatków niefinansowanych przez rodziców. Daje to studentom pewną swobodę materialną, a jednocześnie pomnaża ich kompetencje pracownicze. Formy i zakres zatrudnienia są zróżnicowane, od stałego zatrudnienia poprzez różne umowy okresowe do okazjonalnych zatrudnień. Głównym ograniczeniem zatrudnienia jest dyspozycyjność studentów stacjonarnych określona planem studiów. Mimo rosnącej świadomości o przydatności doświadczenia zawodowego, spełnieniu oczekiwań przyszłych pracodawców, część studentów (25%) nie wykazuje żadnej aktywności pozaedukacyjnej, w tym pracowniczej.
Słowa kluczowe:
zatrudnienie studentów, aktywność pozaedukacyjna studentówBibliografia
Bezrobocie rejestrowane. I-IV kwartał 2014 r. 2015. GUS, Warsaw.
Kabaj M. 2008. Modele niestandardowych form zatrudnienia. Materials of the Conference: Non- standard forms of employment. IPiSS PAN, Warszawa.
Klimek-Michno K. 2012. Studia bez fikcji. Rozwój studiów podyplomowych dostosowanych do wymagań pracowników. Personel i Zarządzania, 2: 96.
Młodzi 2011. 2011. Chancellery of the Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Poland, Warsaw.
Pierwsze kroki studentów na rynku pracy. 2013. SGH & Deloitte, Warsaw.
Katedra Organizacji i Zarządzania, Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Licencja
Każdy Autor składa oświadczenie, że praca nie była wcześniej publikowana (pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji) oraz nie narusza praw autorskich innych osób. Jednocześnie Autor przenosi na wydawcę wyłączne prawo wydania i rozpowszechniania tego utworu drukiem w formie zwartej publikacji czasopisma oraz w formie publikacji elektronicznej.
Czasopismo udostępnione jest na licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND