Płaca minimalna i jej funkcje w Polsce
Roman Kisiel
Katedra Polityki Gospodarczej i Regionalnej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w OlsztynieMagda Orłowska
Abstrakt
W artykule poruszono kwestie dotyczące płacy minimalnej. Wynagrodzenie jest nieodłącznym elementem pracy świadczonej na rzecz pracodawcy. Współcześnie istnieje wiele różnych jego form i rodzajów, m.in. płaca minimalna, która od wielu lat stanowi temat dyskusji politycznych i medialnych. Temat ten przyciąga ogromną uwagę i można znaleźć wiele różnych oraz sprzecznych opinii. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na problematykę płacy minimalnej w Polsce analizie wyników badań własnych, które przeprowadzono w 2013 r. Badaniami ankietowymi objęto 200 osób: głównie pracowników, osoby poszukujące pracy i pracodawców. Kwestionariusz zawierał 21 pytań wraz z metryczką (5 ostatnich pytań dotyczących sytuacji społeczno-demograficznej badanych). Płaca minimalna w Polsce jest przedmiotem wielu sporów i nieporozumień między pracującymi, związkami zawodowymi a rządem, dlatego też w artykule przedstawiono nie tylko zasady funkcjonowania płacy minimalnej, lecz jej skutki: pozytywne i negatywne. Pokazano również zależność między kosztami pracy a wynagrodzeniem minimalnym i jego wpływem na zatrudnienie w analizie i omówieniu wyników badań własnych dotyczących funkcjonowania płacy minimalnej w Polsce przez pryzmat bezrobotnych, pracujących i pracodawców. Zdecydowana większość badanych (79%) jest za podniesieniem płacy minimalnej. Aż 69% osób jest też zdania, że wynagrodzenie minimalne ma największy wpływ na pracodawcę.
Słowa kluczowe:
wynagrodzenie, płaca minimalna, koszty pracyBibliografia
Liszcz T. 1995. Prawo pracy. Info-Trade, Gdańsk.
Marks-Bielska R., Kordecki Ł. 2008. Czynniki kształtujące przedsiębiorczość gospodarczą na obszarach wiejskich na przykładzie gminy Gniew, woj. pomorskie. In: Tworzenie i realizacja polityki społeczno-ekonomicznej w Polsce. Aspekty teoretyczne i praktyczne. Ed. E. Kryńska, t. II. Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego.
Marks-Bielska R., Krzywiec R. 2009. Uwarunkowania rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw. in: Przemiany w polskiej gospodarce w okresie transformacji systemowej (1989-2007). Eds. R. Kisiel, R. Marks-Bielska. Wyd. MAL-ART-GRAF Jezierski, Olsztyn.
Minimalne wynagrodzenie a koszty pracodawcy w 2014 roku. 2014. INFOR.PL KSIĘGOWOŚĆ FIRM. On line: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/pracownik/325707,Minimalne-wynagrodzenie-a-koszty-pracodawcy-w-2014- roku.html (access: 9.09.2014).
Ogłodziński R. 2013. 10 rzeczy, które warto wiedzieć o płacy minimalnej. Biztok.pl. On line: http://www.biztok.pl/gospodarka/10-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-o-placy-minimalnej_s8104 (access: 3.12.2013).
Oleksyn T. 1997. Praca i płaca w zarządzaniu. Międzynarodowa Szkoła Menedżerów, Warszawa.
Piechowiak Ł. 2012. Kto zyskuje na wzroście płacy minimalnej? Bankier.pl. On line: http://euro.bankier.pl/news/article.html? article-id=2568367 (access: 3.12.2013).
Płace i koszty pracy. 2015. eurostat. Statistic Explained. On line: http://epp.eurostat.ec.euro-pa.eu/statistics-explained/index.php/Wages-and-labour-costs/pl (access: 3.12.2013).
Pracujemy za półdarmo. 2013. Rzeczpospolita. Ekonomia. On line: http://www.ekonomia.rp.pl/ar- tykul/1000011.html (access: 4.12.2013).
Sekuła Z. 2011. Struktury wynagradzania pracowników. Wolters Kluwer SA, Warszawa.
Szaban J. M. 2013. Rynek pracy w Polsce i Unii Europejskiej. Difin, Warszawa.
Szczebiot-Knoblauch L., Kisiel R. 2014. Podaż siły roboczej na rynku pracy na obszarach wiejskich w Polsce. Oeconomia Copernicana, 1.
Katedra Polityki Gospodarczej i Regionalnej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Licencja
Każdy Autor składa oświadczenie, że praca nie była wcześniej publikowana (pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji) oraz nie narusza praw autorskich innych osób. Jednocześnie Autor przenosi na wydawcę wyłączne prawo wydania i rozpowszechniania tego utworu drukiem w formie zwartej publikacji czasopisma oraz w formie publikacji elektronicznej.
Czasopismo udostępnione jest na licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND