Ocena rozwoju rynku ubezpieczeń na życie w Polsce w latach 1991-2010
Andrzej Grzebieniak
Katedra Polityki Społecznej i Ubezpieczeń, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w OlsztynieAbstrakt
Radykalne zmiany w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku w Polsce spowodowały nie tylko znaczne przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego Polski, lecz także szybki wzrost znaczenia ubezpieczeń dla gospodarki narodowej. Za syntetyczny miernik tego znaczenia uznaje się m.in. współczynnik penetracji, czyli stosunek składki przypisanej brutto do PKB, który w przypadku składek ogółem wzrósł z 1,83% w roku 1991 do 3,83% w roku 2010, a w przypadku składek z ubezpieczeń na życie odpowiednio z 0,26% do 2,31%. Choć wciąż polski rynek ubezpieczeń jest znacznie słabiej rozwinięty niż rynek Unii Europejskiej, gdzie wskaźniki te kształtują się odpowiednio w wysokości 7,9% i 4,8%, to różnice te zmniejszają się każdego roku. Podobną tendencję wykazuje współczynnik głębokości, czyli wartość składki ubezpieczeniowej przypadająca na jednego mieszkańca, który dodatkowo w przypadku ubezpieczeń na życie wrasta znacznie szybciej niż w przypadku ubezpieczeń ogółem. Świadczy to o dość dobrym tempie rozwoju rynku ubezpieczeń na życie w Polsce, choć nadal rynek ten pod tym względem zajmuje miejsce w drugiej połowie ogólnej liczby rynków krajowych UE.
Słowa kluczowe:
ubezpieczenia na życie, współczynnik penetracji, współczynnik gęstości, składka ubezpieczeniowa, koncentracja rynku ubezpieczeń na życieBibliografia
Handschke J. 2009. Polskie doświadczenie w formowaniu i rozwoju rynku ubezpieczeń - wybrane aspekty, Wiadomości Ubezpieczeniowe, 3.
Polish Financial Supervision Authority, (on line) www.knf.gov.pl (access 04.06.2012).
Polish Insurance Association, (on line) www.piu.org.pl (access 04.06.2012).
Przegląd dziesięciolecia. Rozwój ubezpieczeń w Polsce w gospodarce wolnorynkowej. 2001. PUNU.
Stroiński E. 2003. Ubezpieczenia nażycie, teoria i praktyka. Poltext, Warszawa.
Śliwiński A. 2012. Przestrzenne zróżnicowanie ryzyka ubezpieczeniowego a efektywność ubezpieczeń na życie. OWSGH, Warszawa.
Ubezpieczenia 2010, Polska Izba Ubezpieczeń (on line), http://www.piu.org.pl/raport- roczny-piu (access 04.05.2012).
Ubezpieczenia życiowe. 1996. Ed. O. Doan. Poltext, Warszawa.
Ustawa o działalności ubezpieczeniowej. Dz.U. 2003, nr 124, poz. 1151.
Katedra Polityki Społecznej i Ubezpieczeń, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Licencja
Każdy Autor składa oświadczenie, że praca nie była wcześniej publikowana (pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji) oraz nie narusza praw autorskich innych osób. Jednocześnie Autor przenosi na wydawcę wyłączne prawo wydania i rozpowszechniania tego utworu drukiem w formie zwartej publikacji czasopisma oraz w formie publikacji elektronicznej.
Czasopismo udostępnione jest na licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND