Opublikowane: 2024-08-311

Motyw choroby i cierpienia w twórczości kaznodziejskiej Marcelego Dziewulskiego OFMConv

Patrycja Mierzyńska
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.10509

Abstrakt

Żyjący na przełomie XVII i XVIII w. franciszkanin konwentualny, Marceli Dziewulski, pozostawił po sobie liczne kazania. Wśród wielu wątków, które jego twórczość obejmowała, na uwagę zasługują poglądy franciszkanina dotyczące chorób, zarówno tych stanowiących dramat jednego człowieka, jak i tych, które poprzez swój zakaźny charakter, dotykały całe społeczności. Autor kazań odwoływał się nie tylko do epidemii na ziemiach polskich, ale także do tych, które miały miejsce w innych państwach. W swojej twórczości przywoływał także różne przykłady uzdrowień. Jego przekaz, zgodnie z kaznodziejskim dyskursem, miał za zadanie moralizować i zwracać uwagę wiernych na jakość ich ziemskiego życia. Sytuacje zagrożenia życia – np. przez chorobę – sprzyjały refleksji nad tego rodzaju kwestiami eschatologicznymi. Jednym z popularniejszych kazań Dziewulskiego była Prezerwatywa od powietrza morowego.

Słowa kluczowe:

Marceli Dziewulski,, XVIII w., kazanie, choroba, śmierć

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Mierzyńska, P. (2024). Motyw choroby i cierpienia w twórczości kaznodziejskiej Marcelego Dziewulskiego OFMConv. Echa Przeszłości, (XXV/1), 109–133. https://doi.org/10.31648/ep.10509

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.