Opublikowane: 2024-08-311

Polscy emigranci polistopadowi w Portugalii. Jakie zbiory posiada Arquivo Histórico Militar w Lizbonie na temat Wielkiej Emigracji?

Ewelina Tarkowska
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.10511

Abstrakt

Plan utworzenia Legionu Polskiego w Portugalii w 1833 roku w czasie toczącej się w tym kraju wojny domowej stworzony przez generała Józefa Bema i księcia Adama Jerzego Czartoryskiego do tej pory budzi zainteresowanie badaczy. Do tej pory badania ograniczały się prawie wyłącznie do przeanalizowania materiałów zgromadzonych w polskich instytucjach. Badania skupiały się przede wszystkim na sytuacji wewnątrz polskiej emigracji we Francji, projekt był przedstawiany głównie z polskiego punku widzenia. Jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że plan utworzenia polskiego legionu w Portugalii był także sprawą międzynarodową. Cenne materiały znajdziemy zatem także we Francji i Portugalii. Kwerenda przeprowadzona w Arquivo Histórico Militar w Lizbonie umożliwiła odnalezienie niezwykle interesujących dokumentów dotyczących negocjacji generała Józefa Bema z przedstawicielami Don Pedra i okoliczności utworzenia Batalionu Ochotników Francuskich generała Girolamo Ramorino jak również materiałów o losach osób indywidualnych, które zdecydowały się na przyjazd do Portugalii w 1832 i 1833 roku. Po zakończeniu wojny domowej część z nich pozostała w Portugalii na stałe, jako oficerowie przyjęci do armii portugalskiej.

Słowa kluczowe:

Arquivo Histórico Militar w Lizbonie, legion polski w Portugalii, wyprawa portugalska, generał Józef Bem

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Tarkowska, E. (2024). Polscy emigranci polistopadowi w Portugalii. Jakie zbiory posiada Arquivo Histórico Militar w Lizbonie na temat Wielkiej Emigracji?. Echa Przeszłości, (XXV/1), 149–171. https://doi.org/10.31648/ep.10511

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.