Opublikowane: 2019-12-151

I vizi e gli eccessivi ornamenti delle donne secondo alcune testimonianze medievali

Anna Głusik
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.4830

Abstrakt

Skłonność kobiet do luksusu i zbytku jest dobrze udokumentowana w źródłach historycznych. W epoce średniowiecza mężczyźni, a w szczególności kaznodzieje i pisarze przekonywali kobiety do ubierania się i zachowywania w sposób skromny, stawiając im za wzór Maryję Matkę Jezusa. W kazaniach i utworach, które zachowały się do czasów współczesnych, zachęcano do zrezygnowania między innymi z materiałów sprowadzanych ze Wschodu, z których szyto ekskluzywne szaty ozdabiane dodatkowo wyrafinowanym haftem i szlachetnymi kamieniami. Ponadto za niemoralne uznawano suknie z długim trenem, a falbany i szerokie rękawy uważano za zbyteczne. Ponadto zwracano również uwagę na obuwie, które, jak zaznaczano, powinno jedynie zabezpieczać stopę przed ubrudzeniem, a nie stanowić kosztowną i wyszukaną część garderoby. Na ulicach wielu miast można było bowiem spotkać kobiety noszące obuwie na wysokich koturnach, sięgające do 50 cm wysokości. Widząc, że nie zawsze słowa znanych kaznodziejów i pisarzy odnosiły oczekiwany rezultat wiele miast włoskich, takich jak na przykład Bolonia, Florencja, Siena czy Piza, wydało swoje prawa zakazujące poszczególnych ubrań i ozdób. Wszystkie te nakazy miały chronić mężczyzn przed pokusami cielesnymi. Z tego też powodu zakazano kobietom między innymi wychodzenia z domu bez opieki, przesiadywania w okolicy okien oraz nakazano noszenie welonu, który miał zakryć całkowicie ich twarz.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Głusik, A. (2019). I vizi e gli eccessivi ornamenti delle donne secondo alcune testimonianze medievali. Echa Przeszłości, (XX/1). https://doi.org/10.31648/ep.4830

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.