Opublikowane: 2019-12-151

Ks. Andrzej Zagórny i ks. Wawrzyniec Stanisław Benik. Z dziejów kontaktów mazowiecko-warmińskich epoki nowożytnej

Leszek Zygner
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.4832

Abstrakt

Epoka nowożytna była bogata w przeróżne kontakty między Mazowszem i Warmią. Dotyczyły one działalności wielu osób, które pochodząc z Warmii lub z Mazowsza w sąsiedniej dzielnicy znajdowały miejsce swojej życiowej i zawodowej aktywności. Dotyczyło to między innymi dwóch kapłanów katolickich, związanych z Mławą leżącą na granicy mazowiecko-pruskiej. Z tego miasta pochodził ks. Andrzej Zagórny, który działał przez wiele lat na Warmii i spoczywa w katedrze we Fromborku. Natomiast ks. Wawrzyniec Stanisław Benik ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, rodem z warmińskiego Reszla, większość życia spędził na Mazowszu i spoczywa w Mławie. Obaj kapłani zapisali się nie tylko w dziejach historii Kościoła, ale również odegrali ważną rolę w rozwoju kultury i nauki polskiej.

Słowa kluczowe:

Andrzej Zagórny, Wawrzyniec Stanisław Benik, historia Kościoła, Mazowsze, Warmia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Zygner, L. (2019). Ks. Andrzej Zagórny i ks. Wawrzyniec Stanisław Benik. Z dziejów kontaktów mazowiecko-warmińskich epoki nowożytnej. Echa Przeszłości, (XX/1). https://doi.org/10.31648/ep.4832

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.