Opublikowane: 2020-08-211

Relacje rosyjsko-etiopskie przed rokiem 1898

Paweł Letko
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.5756

Abstrakt

Zbliżenie między Rosją a Etiopią pod koniec XIX w. stało się faktem, ponieważ obie strony były nim zainteresowane. Po otwarciu Kanału Sueskiego Etiopia zaczęła odgrywać ważną rolę w planach mocarstw europejskich. Strona rosyjska kierowała się przesłankami strategicznymi i gospodarczymi – zdobycia punktów oparcia na morskich szlakach handlowych, zapewnienia połączenia europejskiej części Imperium z Dalekim Wschodem, a także zdobyciem potencjalnie chłonnego rynku zbytu. Addis Abeba w Petersburgu szukała patrona i wsparcia w zabiegach o zachowanie niepodległości. Celem artykułu jest przedstawienie w ujęciu chronologicznym działań o charakterze religijnym, naukowym, wojskowym i politycznym, które doprowadziły do nawiązania oficjalnych relacji dyplomatycznych między Rosją i Etiopią.

Słowa kluczowe:

Rosja, Etiopia, Abisynia, stosunki rosyjsko-etiopskie, Menelik II, Czerwony Krzyż

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Letko, P. (2020). Relacje rosyjsko-etiopskie przed rokiem 1898. Echa Przeszłości, (XX/2). https://doi.org/10.31648/ep.5756

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.