Opublikowane: 2020-12-011

Znaczenie manewru w działaniach wojennych w Prusach Wschodnich w 1914 roku

Wiesław Bolesław Łach
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.6144

Abstrakt

Autor przedstawia znaczenie manewru na przykładzie bitwy pod Tannenbergiem, która rozgrywała się w sierpniu 1914 r. na dużej przestrzeni południowej części Prus Wschodnich. Uważa się ją za jedyną bitwę I wojny światowej, którą należy zaliczyć do najbardziej klasycznych porównywanych do Kann. Dowódca 8. Armii gen. Hindenburg i jego sztab przeprowadził manewr oskrzydlający, który zmusił Rosjan do przyjęcia bitwy w warunkach dla nich niekorzystnych. Szczególnie zostały wykorzystane warunki terenowe, które pozwoliły wydzielić stronie niemieckiej niewielkie siły do obrony miejsc trudno przekraczalnych, a skupić główne siły na dwustronnym manewrze. Zastosowany manewr oskrzydlający, udał się gdyż zastosowano układ obrony operacyjnej, pozwalający w końcowej fazie na uderzenie ześrodkowanych wojsk w kierunku umożliwiającym oskrzydlenie i zmuszenie do poddania korpusów rosyjskich. Z tego też powodu bitwa ta współcześnie jest podawana, jako przykład znajomości własnego terenu przez broniących i całkowity brak jego rozpoznania przez atakujących.

Słowa kluczowe:

Prusy Wschodnie, pierwsza wojna światowa, manewr, działania wojenne, armia niemiecka, armia rosyjska

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Łach, W. B. (2020). Znaczenie manewru w działaniach wojennych w Prusach Wschodnich w 1914 roku. Echa Przeszłości, (XXI/1). https://doi.org/10.31648/ep.6144

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.