Opublikowane: 2021-02-011

The Revolution of 1905 in Częstochowa – based on the memories of Bronisława Zejden

Karolina Studnicka-Mariańczyk , Bartłomiej Frukacz
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.6352

Abstrakt

Rewolucja 1905 r. wymyka się prostym schematom i interpretacjom. Objęła obszary Imperium Rosyjskiego, a także ziemie Królestwa Polskiego. Miała ona wieloaspektowe podłoże, a kluczowe było niezadowolenie ludności robotniczej i chłopskiej. Ważną rolę odgrywały również czynniki polityczne i dążenia w przeciwstawianiu się samodzierżawiu. W Królestwie Polskim, dodatkowym czynnikiem reprezentowanym przez lewicowe stronnictwa rewolucyjne, było dążenie do odzyskania niepodległości i suwerenności narodu. Do największych wystąpień doszło w większych miastach imperium oraz podległego mu Kraju Nadwiślańskiego. Obok Petersburga, Warszawy, Rygi czy Łodzi takim miastem była również na początku XX w. Częstochowa. Wydarzenia zaistniałe u progu nowego wieku do dziś budzą kontrowersje i zainteresowanie wśród wielu historyków. Badacze ruchu robotniczego i dziejów organizacji partyjnych w swoich badaniach naukowych przedstawiali wydarzenia z lat rewolucyjnych. W dalszym ciągu można jednak wzbogacić obecny stan wiedzy, tym bardziej, że nie wszystkie źródła zostały odnalezione i opublikowane. Jednym z takich dokumentów jest krótki pamiętnik Bronisławy z Zejdenów Barc, uczestniczki strajków, które miały miejsce na terenie Częstochowy.

Słowa kluczowe:

rewolucja, partie polityczne, rewolucjoniści, robotnicy, Częstochowa, Bronisława Zejden

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Studnicka-Mariańczyk, K., & Frukacz, B. (2021). The Revolution of 1905 in Częstochowa – based on the memories of Bronisława Zejden. Echa Przeszłości, (XXI/2), 209–224. https://doi.org/10.31648/ep.6352

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.