Przyjęte przez czasopismo „Echa Przeszłości” zasady recenzowania artykułów naukowych są zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics) oraz z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012 r.):
- Każdy artykuł (rozprawa) jest recenzowany przez niezależnych recenzentów spoza jednostki.
- W przypadku tekstów powstałych w języku obcym, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.
- Recenzent wypełnia pisemnie przyjęty przez Redakcję czasopisma formularz recenzji lub też przygotowuje recenzję według własnego schematu, przy czym musi sformułować jednoznaczny wniosek odnośnie dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
- Zrecenzowane artykuły, rozprawy i materiały przekazywane są wraz z recenzją do autorów. Autor powinien pisemnie ustosunkować się do uwag recenzenta, określając czy całkowicie zgadza się z uwagami zawartymi w recenzji czy też przyjmuje je jedynie w pewnym zakresie, jednocześnie uzasadniając swoją decyzję, a następnie zwrócić do Redakcji tekst zrecenzowany, recenzję, nowy wydruk artykułu wraz z naniesionymi poprawkami w wersji elektronicznej.
- Do druku zatwierdzone są tylko prace, które uzyskają pozytywną opinię recenzentów oraz redaktorów tematycznych.
- W przypadku jednej recenzji negatywnej o przyjęciu lub odrzuceniu tekstu decyduje redaktor naczelny czasopisma w porozumieniu z redakcją.
- Redakcja czasopisma zastrzega sobie prawo wyboru publikowanych artykułów.
W ramach zasad recenzowania uwzględnia się wymóg tzw. double-blind review process (autor i recenzenci nie znają swojej tożsamości).