Opublikowane: 2018-09-261

Studenci wobec wartości w okresie transformacji ustrojowej (próba analizy wstępnej)

Wiktor Sawczuk

Abstrakt

Czas obecnej transformacji systemowej, a więc politycznej, ustrojowej, społecznej i gospodarczej rzutuje na przemiany w zakresie postaw społeczeństwa objętego procesem przemian. Przemiany te są wyraźnie widoczne w środowisku młodzieży akademickiej. Zwłaszcza studenci ostatnich lat studiów stają przed problemem pełnego usamodzielnienia się, a także podjęcia pracy zawodowej. Jest to okres, kiedy do głosu dochodzi indywidualna hierarchia wartości naczelnych oraz wartości pochodnych.

Celem podjętych badań było określenie stanu preferencji wartości allocentrycznych i socjocentrycznych u studentów ART. W Olsztynie. Główny problem badawczy sprowadzał się do pytania o wzajemne zależności między wartościami allocentrycznymi i socjocentrycznymi, a także do tego, jakie czynniki determinują określone preferencje tych wartości. Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego, w którym zastosowano technikę badań ankietowych. Przeprowadzone badania miały charakter wstępny, poprzedzający badania właściwe. Analiza otrzymanego materiału pozwala jednak na wstępną konkluzję, iż stosunek badanych do wartości allocentrycznych i socjocentrycznych ma charakter swego rodzaju ,,rozedrganej struktury aksjologicznej”, w której nie wszystko do końca jest trwałe, stabilne i jednoznaczne.

Słowa kluczowe:

transformacja, studenci, wartości, cele życiowe, postawy

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Sawczuk, W. (2018). Studenci wobec wartości w okresie transformacji ustrojowej (próba analizy wstępnej). Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (3), 205–218. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1035

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.