Celem artykułu jest ukazanie, że wolność człowieka powinna być rozpatrywana jako jeden z globalnych problemów współczesności. Powinna ona koniecznie być uwzględniana razem z innymi problemami przy podejmowaniu konkretnych decyzji dotyczących zarządzania i współpracy w aspekcie ogólnoświatowym.
Główną uwagę poświęcono wolności inicjatyw gospodarczych, która jest możliwa tylko w warunkach gospodarki rynkowej opartej na własności prywatnej. Istnieją dwie przyczyny:
- w liberalizmie wolność inicjatyw gospodarczych jest uznawana za jedną z gwarancji wszystkich pozostałych swobód obywatelskich,
- zdaniem wielu autorów właśnie ten aspekt wolności popada obecnie w konflikt z wymaganiami ekologicznego bezpieczeństwa planety.
W artykule rozpatrzono różne aspekty związku wolności inicjatyw gospodarczych z kryzysem ekologicznym i uzasadniono tezę, że nie ma prostego rozwiązania, które pozwoliłoby jednocześnie na zachowanie wolności i ochronę środowiska. We wniosku końcowym stwierdzono, że rozpatrywanie wolności człowieka jako jednego z globalnych problemów współczesności jest uzasadnione.
Pobierz pliki
Zasady cytowania
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe.