Opublikowane: 2018-09-261

Ekologia historii

Irina Kutykowa

Abstrakt

Artykuł niniejszy poświęcono wprowadzanemu przez autora pojęciu ,,ekologia historii”. Aktualność ekologii historii i jej dalszy rozwój jako samodzielnego kierunku filozofii historii jest uzasadniony obecnością w historii negatywnych przejawów ludzkiego istnienia w postaci skrajności, nihilizmu, obojętności w stosunku do niej, powtarzania w teraźniejszości błędów przeszłości. Celem ekologii historii staje się ochrona historii przed takim ,,zaśmiecaniem”. Główne zadanie ekologii historii to oczyszczenie duszy ludzkiej od zła i niegodziwości.

Ekologia historii ma znaczenie ontologiczne, ponieważ wyraża ekologiczne podejście człowieka do przyrody i kultury w czasie i przestrzeni. Znaczenie gnoseologiczne ekologii historii polega na wypracowaniu odnowionej świadomości historycznej, refleksji nad historią, z podkreśleniem lekcji, których udziela nam historia, odzwierciedlających błędy historii, oraz pamięci historycznej stanowiącej przedmiot dumy człowieka i służącej do wsparcia duchowego w teraźniejszości. Znaczenie aksjologiczne polega na tym, że ekologia historii zakłada kulturę istnienia człowieka w historii opartą na wartościach duchowych i moralnych.

Słowa kluczowe:

historia, ekologia historii, świadomość historyczna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kutykowa, I. (2018). Ekologia historii. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (4), 75–84. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1044

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.