Opublikowane: 2018-10-101

Problematyka przyrodnicza w działalności polskiego towarzystwa krajoznawczego w latach 1906-1918

Marian Czyżewski

Abstrakt

W ostatnich dekadach XIX w. światła część społeczeństwa polskiego przyjęła jako postawę światopoglądową dalszej działalno­ ści pod zaborami pozytywizm oczyszczony z elementów metafizyki, połączony z programem pracy organicznej na rzecz rozwijania aktywności gospodarczej i kulturalnej. Powstanie i działalność Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (1873) i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (1906) oraz zawarte w ich statutach idee i myśli dotyczące turystyki i krajoznawstwa, m.in. odkrywanie i badanie pomników przeszłości oraz zasobów przyrody, miały na celu ochronę substancji kulturowej i przyrodniczej na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Artykuł jest przeglądem idei i myśli dotyczących tego obszaru działań obu Towarzystw, których członkowie w „pół­ cieniach półjawności” budowali przestrzeń dla wolnej myśli.

Słowa kluczowe:

turystyka, krajoznawstwo, ochrona środowiska

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Czyżewski, M. (2018). Problematyka przyrodnicza w działalności polskiego towarzystwa krajoznawczego w latach 1906-1918. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (10), 187–197. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1534

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.