Opublikowane: 2018-10-131

Stanisław Ignacy Witkiewicz wobec przestrzeni nieeuklidesowych

Krzysztof Kościuszko

Abstrakt

W artykule konfrontuję dwie filozoficzne, przeciwstawne sobie koncepcje przestrzeni: koncepcję absolutystyczną, zgodnie z którą przestrzeń jest niezależna od obiektów materialnych, a jej własności geometryczne nie są żadnym odzwierciedleniem własności fizycznych, z koncepcją relacjonistyczną, według której materia jest ontycznie pierwotna wobec przestrzeni, a struktura tej ostatniej jest uzależniona od struktury mas grawitacyjnych. Przestrzeni absolutnej przypisuje się własności geometrii euklidesowej, przestrzeni relacyjnej — własności geometrii nieeuklidesowej. Na tym tle stanowisko Witkiewicza rysuje się jako próba syntezy przeciwstawnych pojęć: przestrzeń materialnego wszechświata jest według niego zarazem niezależna i zależna od pól grawitacyjnych, a także jako program wyprowadzenia geometrii nieeuklidesowej z geometrii euklidesowej oraz kosmologii relatywistycznej z kosmologii newtonowskiej.

Słowa kluczowe:

metryka, czasoprzestrzeń, geometrie nieeuklidesowe, kosmologia, Einstein, Milne, Whitehead

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kościuszko, K. (2018). Stanisław Ignacy Witkiewicz wobec przestrzeni nieeuklidesowych. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (9), 97–103. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1690

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.