Opublikowane: 2018-10-281

Koncepcja trwałego i zrównoważonego rozwoju. Próba oceny podstawowych problemów

Eugeniusz Kośmicki

Abstrakt

W analizach rozwoju społecznego rzadko pojawia się problem trwałego i zrównoważonego rozwoju. Najczęściej uwzględnia się tylko dynamikę społeczno-kulturową, a pomija złożone relacje między społeczeństwem a środowiskiem. Współcześnie szybko rozwija się koncepcja trwałego i zrównoważonego rozwoju, która łączy aspekty ekologiczne, ekonomiczne i społeczno-kulturowe funkcjonowania społeczeństwa. Obecnie daleko jeszcze do pełnej operacjonalizacji tej koncepcji, chociaż jej podstawowe idee wiążą się z koncepcją trwałości (,,sustainability”) przyjętej w Raporcie Brundtland (1987). W niniejszym artykule omówiono (z punktu widzenia trwałości) historyczne oddziaływania człowieka na środowisko, koncepcje metabolizmu społecznego i kolonizacji przyrody, pojęcie trwałego i zrównoważonego rozwoju przyjęte w Raporcie Brundtland i próby jego operacjonalizacji i konkretyzacji, a także zanalizowano typy społeczeństw ludzkich ze względu na metody eksploatacji przyrody.

Słowa kluczowe:

człowiek, kolonizacja przyrody, metabolizm społeczny, środowisko przyrodnicze, zasoby naturalne, zrównoważony rozwój

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kośmicki, E. (2018). Koncepcja trwałego i zrównoważonego rozwoju. Próba oceny podstawowych problemów. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (5), 151 –. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1904

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.