Opublikowane: 2018-08-181

Bomba symulakrów : scena rzeczywistości ukryta za kurtyną symulacji : spektakl hiperrzeczywistości

Tomasz Walczyk
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/hip.417

Abstrakt

Postęp technologiczny i zagrożenia z nim związane są głównym tematem filozoficznych dociekań Jeana Baudrillarda i Paula Virilio. Ich krytyczne refleksje owocują odważnymi hipotezami na temat zjawisk współczesnej kultury. Teoria hiperrzeczywistości oraz bomby informacyjnej, kategorie symulacji i prędkości stanowią oryginalną próbę zrozumienia przeobrażeń świata. Technologia bez wątpienia odmienia jego oblicze oraz otwiera wiele nowych horyzontów. Wynalazki takie jak Internet, interaktywne media, rzeczywistość wirtualna, a co za tym idzie - otwarty dostęp do informacji i komunikacji, silnie wpływają na ludzką egzystencję. Zasadne wydaje się więc pytanie o miejsce człow ieka w tym jakże silnie opanowanym przez technologię świecie.

Słowa kluczowe:

postmodernizm, hiperrzeczywistość, symulacja, bomba informacyjna, prędkość, technologia, wirtualna rzeczywistość

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Walczyk, T. (2018). Bomba symulakrów : scena rzeczywistości ukryta za kurtyną symulacji : spektakl hiperrzeczywistości. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (21), 195–208. https://doi.org/10.31648/hip.417

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.