Opublikowane: 2018-09-241

Człowiek wobec granic wolności (Dylemat rozumu i woli w filozofii Augusta Cieszkowskiego).

Kazimierz Wojnowski

Abstrakt

Człowiek w filozofii Augusta Cieszkow­skiego jest istotą społeczną. Byt osobowy człowieka jest zdeterminowany doświadczeniem.

Osobowość człowieka konstytuuje system normatywny - prawo i etyka. Czynnikami wewnę­trznymi rozwoju osobowego człowieka są: sfera racjonalności generowana przez rozum oraz sfera subiektywności powodowana przez wolę. Czynnik irracjonalny w osobowości człowieka jest wyrazem braku wiedzy pozytywnej i domi­nacji woli nad rozumem. Ontologia człowieka w antropologii filozoficznej Cieszkowskiego jest wyrazem kontynuacji postoświeceniowego ra­cjonalizmu. Poznawcze dyspozycje człowieka łączy Cieszkowski z działaniem i aktywizmem człowieka. Treści poznawcze i aksjologiczne człowieka osiąga w przekształceniu rzeczywistości zewnętrznej i własnej osobowości. Cieszkowski uznaje rozum i wolę za antynomiczne składniki osobowości człowieka, a świadomości wyznacza funkcję generującą praktykę.

 

Słowa kluczowe:

Wolność, wartości, podmiot, świadomość, determinizm, etyka, prawo, racjonalność, wola, rozum

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Wojnowski, K. (2018). Człowiek wobec granic wolności (Dylemat rozumu i woli w filozofii Augusta Cieszkowskiego). Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (2), 131–144. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/984

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.