Publié le: 2018-09-261

Kultura fizyczna w opinii studentów Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie

Robert Podstawski

Résumé

Celem pracy była próba zbadania poglądów i zapatrywań studentów na rolę i znaczenie kultury fizycznej w życiu człowieka.

Program kultury fizycznej, sportu i turystyki oferowany przez Ministerstwo Nauki, Kultury Fizycznej i Sportu doprowadził do konfrontacji oczekiwań i poglądów studentów z oczekiwaniami, jakie społeczeństwo kierowało do absolwentów szkół wyższych.

Badania sondażowe zlokalizowano w ART w Olsztynie, a materiałem badawczym byli studenci pierwszych trzech lat studiów.

Pytania zawarte w ankiecie skierowanej do młodzieży dotyczyły postaw studentów wobec kultury fizycznej oraz ich oceny aktywności ruchowej.

Badania wykazały, że jest duża różnica między deklaracjami o potrzebie ruchu a aktywnością fizyczną. Duże znaczenie w poglądach miała płeć respondentów. Kobiety preferowały indywidualne formy ruchowe wpływające na samopoczucie i sylwetkę, mężczyźni zaś woleli gry zespołowe i kulturystykę.

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że wystarczy kilka godzin zajęć ruchowych tygodniowo. Samoocena stanu kondycji fizycznej jest dość dobra, ale stan kondycji ruchowej społeczeństwa jest oceniany przez studentów jako zły, dlatego wysuwają oni wniosek o propagowanie aktywności ruchowej nawet w podeszłym wieku.

Przy okazji badań sondażowych aktywności ruchowej poproszono o ocenę obiektów sportowych ART. Oraz kadry prowadzącej zajęcia z wychowania fizycznego. Opinie wyrażane przez kobiety i mężczyzn były pozytywne.

Télécharger des fichiers

Règles de citation

Podstawski, R. (2018). Kultura fizyczna w opinii studentów Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (4), 147–158. Consulté à l’adresse https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1050

##plugins.themes.libcom.share##

##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##