Publié le: 2018-10-191

Prawo samotworzenia się organizmów

W. M. Burień

Résumé

Pierwsze komórki na Ziemi uformowały się ponad 3,5 miliarda lat temu. Około miliarda lat temu pojawiły się wyższe formy organizmów - na początku ze szkieletem zewnętrznym, później ze szkieletem wewnętrznym. Liczbę żyjących na Ziemi gatunków szacuje się obecnie na 5 milionów. Tekst prezentuje nowoczesny materiał badawczy z dziedziny biologii, którego analiza pozwala na zrozumienie kolejności procesów, które doprowadziły do powstania tak zadziwiającej różnorodności form życia na Ziemi. Artykuł w głównej mierze dotyczy powstania pierwszych komórek. W dalszej części omówiona jest istota sześciu praw rozwoju wyższych form życia. Omawiany proces samotworzenia się organizmów spowodowany był działalnością czynników genetycznych i pozagenetycznych. Komórki dzielą się i tworzą grupy, w obrębie których zachowują się zgodnie z zasadami wytyczonymi przez sześć praw. Hasłami kluczowymi dla poszczególnych praw są:

- adhezyjność komórek (dla pierwszego prawa).

- tendencja do tworzenia wielopłaszczyznowych populacji (dla drugiego prawa),

- krytyczna liczba komórek (dla trzeciego prawa),

- wewnętrzne związki komórek (dla czwartego prawa).

- miejscowe zróżnicowanie komórek (dla piątego prawa),

- charakterystyka komórek embrionalnych (dla szóstego prawa). Natura, działając według zasad wytyczonych przez sześć omawianych praw, stworzyła DNA ogromnej liczby organizmów, włączając w nie człowieka, który został stworzony w podobny sposób jak każdy organizm na Ziemi.

Télécharger des fichiers

Règles de citation

Burień, W. M. (2018). Prawo samotworzenia się organizmów. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (6), 25–31. Consulté à l’adresse https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1815

##plugins.themes.libcom.share##

##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##