Pubblicato il: 2018-09-261

Humanistyczne aspekty hodowli pszczół w życiu człowieka

Marek Marks

Abstract

W pracy przedstawiono wpływ hodowli pszczół na zainteresowania człowieka i rozwijanie jego zdolności badawczych. Obcowanie z pszczołami przez swoją złożoność wymaga od pszczelarza szerokiej wiedzy ogólnej i fachowej, zamiłowania oraz umiejętności wyciągania wniosków z obserwacji poczynionych podczas codziennych czynności w pasiece. Wykazano, iż brak możliwości zmechanizowania czy utechnicznienia zabiegów wykonywanych w ulu warunkuje bezpośredni kontakt z pszczołami i nadaje twórczy charakter wykonywanej przez pszczelarza pracy. Dzięki temu pszczelarstwo jest dziś dla wielu ludzi ,,odtrutką” na konsumpcyjny stosunek do życia. Pszczelarze pracują w warunkach, gdzie prawie wszystkie czynności trzeba wykonać własnymi rękami, bo nie można zastosować maszyny.

Udokumentowano także, iż hodowla pszczół pozwala uniknąć pustki czasu wolnego, chroni ludzi przed frustracjami i zapewnia im atrakcyjny wypoczynek, działa także pozytywnie na psychikę i zapewnia przeżycia estetyczne, przez co sublimuje życie duchowe człowieka i wzmaga jego siły kulturotwórcze.

Scarica file

Regole di citazione

Marks, M. (2018). Humanistyczne aspekty hodowli pszczół w życiu człowieka. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (3), 177–186. Recuperato da https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1033

##plugins.themes.libcom.share##

Licenza


##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##