Polityka fiskalna a regionalne cykle koniunkturalne w Polsce
Kamil Kotliński
Katedra Makroekonomii, Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w OlsztynieRafał Warżała
Katedra Makroekonomii, Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w OlsztynieAbstrakt
Celem artykułu jest określenie adekwatności dyskrecjonalnej polityki fiskalnej realizowanej na szczeblu ogólnokrajowym do przebiegu wahań koniunkturalnych w ujęciu regionalnym w Polsce. Agenda badań jest następująca: identyfikacja regionalnych cykli koniunkturalnych, określenie charakteru polityki fiskalnej (ekspansywna, restrykcyjna) i odniesienie jej do konkretnych faz cykli w ujęciu regionalnym. Do wyodrębnienia czynnika cyklicznego z danych empirycznych wykorzystano asymetryczny filtr Christiano-Fitzgeralda. Charakter dyskrecjonalnej polityki fiskalnej określono na podstawie rocznych zmian pierwotnego salda budżetowego wyrównanego cyklicznie oraz dodatniej lub ujemnej luki produktowej. Jak wskazują wyniki badań, charakter polityki fiskalnej nie zawsze odpowiada przebiegowi wahań koniunkturalnych w ujęciu regionalnym w Polsce. Wynika to z rozbieżności cykli regionalnych, zarówno pod kątem ich budowy morfologicznej, jak fiscal policyi lokalizacji punktów zwrotnych.
Słowa kluczowe:
polityka fiskalna, cykl koniunkturalny, regionKatedra Makroekonomii, Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Katedra Makroekonomii, Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Licencja
Każdy Autor składa oświadczenie, że praca nie była wcześniej publikowana (pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji) oraz nie narusza praw autorskich innych osób. Jednocześnie Autor przenosi na wydawcę wyłączne prawo wydania i rozpowszechniania tego utworu drukiem w formie zwartej publikacji czasopisma oraz w formie publikacji elektronicznej.
Czasopismo udostępnione jest na licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND