Wykorzystnie analizy SWOT do oceny potencjału turystycznego podregionu olsztyńskiego województwa warmińsko-mazurskiego
Monika Szmyt
Katedra Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w OlsztynieMirosława Witkowska-Dąbrowska
Katedra Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w OlsztynieAbstrakt
Celem pracy była ocena potencjału turystycznego w podregionie olsztyńskim województwa warmińsko-mazurskiego, z wykorzystaniem analizy SWOT. Potencjał turystyczny oceniano na podstawie dwóch grup zmiennych dotyczących czynników strukturalnych i funkcjonalnych. Badania wykazały, że najważniejszym atutem potencjału turystycznego podregionu olsztyńskiego była największa w województwie warmińsko-mazurskim lesistość. Duże znaczenie dla rozwoju turystyki na tym terenie miały także inwestycje na rzecz ochrony środowiska oraz rozwój infrastruktury komunalnej. Głównymi zagrożeniami dla rozwoju turystyki w podregionie olsztyńskim były spadek wielkości niemieckiej turystyki sentymentalnej, zapotrzebowanie turystów na jakość w połączeniu z niewystarczającym stanem obiektów turystycznych.
Słowa kluczowe:
potencjał turystyczny, ocena, analiza SWOT, podregionyBibliografia
Nowakowska A. 2004. Wybrane tendencje w turystyce światowej w świetle procesów globalizacji [In:] Ekonomiczne i organizacyjne aspekty rozwoju turystyki. Eds. J. Krupa, T. Soloński. Wydawnictwo Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, Rzeszów, p. 11-18.
Szczepanowski A. 2010. Zintegrowany model przedsiębiorczości dla turystyki. Scientarum Polonarum Acta Oeconomia, 9(4): 543-553.
Zajadacz A., Śniadek J. 2009. Ocena potencjału turystycznego [In:] Uwarunkowania i plany rozwoju turystyki. Tom III. Walory i atrakcje turystyczne. Potencjał turystyczny. Plany rozwoju turystyki. Eds. Z. Młynarczyk, A. Zajadacz. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań, p. 35-60.
Katedra Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Katedra Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Licencja
Każdy Autor składa oświadczenie, że praca nie była wcześniej publikowana (pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji) oraz nie narusza praw autorskich innych osób. Jednocześnie Autor przenosi na wydawcę wyłączne prawo wydania i rozpowszechniania tego utworu drukiem w formie zwartej publikacji czasopisma oraz w formie publikacji elektronicznej.
Czasopismo udostępnione jest na licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND