Opublikowane: 2025-03-271

OGRANICZENIE WOLNOŚCI PORUSZANIA SIĘ ORAZ NIETYKALNOŚCI OSOBISTEJ PODCZAS STANU WYJĄTKOWEGO

Marcin Kazimierczuk
Civitas et Lex
Dział: Nauki prawne
https://doi.org/10.31648/cetl.11320

Abstrakt

                          Celem niniejszego artykułu jest analiza ograniczeń wolności i praw osobistych, do których zalicza się swobodę przemieszczania się i nietykalność osobistą, jakie ustawodawca przewiduje w reżimie stanu wyjątkowego. Z prawnego punktu widzenia istotą każdego stanu wyjątkowego, w tym stanu wyjątkowego, jest to, że wprowadza się go w sytuacji szczególnego zagrożenia i konieczne jest zawieszenie lub ograniczenie na określony czas m.in. wolności i praw osobistych oraz zmiana kompetencji konstytucyjnych organów władzy poprzez znaczące i wyjątkowe zwiększenie uprawnień władzy wykonawczej. Jak wynika z analizy ograniczeń przedmiotowych wolności i praw osobistych przedstawionej w artykule, ustawodawca przewiduje niezwykle restrykcyjny model reżimu stanu wyjątkowego w zakresie korzystania z wolności i praw gwarantowanych konstytucyjnie.

Słowa kluczowe:

stan wyjątkowy, państwo, swoboda przemieszczania się, nietykalność osobista, ograniczenia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kazimierczuk, M. (2025). OGRANICZENIE WOLNOŚCI PORUSZANIA SIĘ ORAZ NIETYKALNOŚCI OSOBISTEJ PODCZAS STANU WYJĄTKOWEGO. Civitas Et Lex, 45(1), 45–56. https://doi.org/10.31648/cetl.11320

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.