Opublikowane: 2019-12-151

„Biurowy” świat Rosji XIX stulecia w odsłonach literackich

Maria Korybut-Marciniak
Echa Przeszłości
Dział: ARTYKUŁY I ROZPRAWY
https://doi.org/10.31648/ep.4838

Abstrakt

Artykuł prezentuje spojrzenie na urzędnika w Imperium Rosyjskim przez pryzmat literatury pięknej XIX stulecia. Przybliża cechy charakterystyczne pracownika rosyjskiej administracji, które dostrzegli czołowi i mniej znani autorzy rosyjscy. Autor w tekstach literackich poszukuje odpowiedzi na pytania: jak postrzegano pozycję społeczną pracowników administracji państwowej różnych szczebli; jak wyglądała ich codzienność; jakie troski zaprzątały ich myśli; jakie były ich marzenia; jak praca w aparacie biurokratycznym odcisnęła się na ich naturze. Portrety literackie fikcyjnych bohaterów rzucają światło na biurokratyczny mechanizm imperialny z punktu widzenia obserwatora „od wewnątrz”, przedstawiają rejestr problemów, które angażowały urzędniczą zbiorowość, ożywiają system administracyjny, ukazując jego pracowników w pełnym antruażu.  Literaci zwracali również uwagę na psychologiczne cechy grupy – zbiorowe aspiracje,  lęki, wypaczenia moralne, wynikające z  funkcjonowania w biurokratycznym systemie.

Słowa kluczowe:

urzędnicy, biurokracja, literatura rosyjska XIX wieku, życie codzienne, społeczeństwo rosyjskie XIX w.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Korybut-Marciniak, M. (2019). „Biurowy” świat Rosji XIX stulecia w odsłonach literackich. Echa Przeszłości, (XX/1). https://doi.org/10.31648/ep.4838

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.