Celem artykułu jest przedstawienie historii, struktury i tematyki czasopisma naukowego
„Przegląd Weterynaryjny” wydawanego w latach 1886–1939 we Lwowie. Konsolidacja polskiego środowiska
weterynaryjnego na ziemiach polskich nastąpiła dość późno. Dopiero w 1886 roku udało się
powołać we Lwowie piąty w Europie i pierwszy na ziemiach polskich pod zaborami periodyk o tematyce weterynaryjnej (dotychczas istniały branżowe czasopisma we Francji, Anglii, Niemczech oraz Rosji). Należy podkreślić, że jest to pierwsze naukowe czasopismo weterynaryjne wydawane w języku polskim. Do 1886 roku przedstawiciele środowiska weterynaryjnego publikowali w prasie ogólnej, czasopismach medycznych, przyrodniczych, lekarskich oraz czasopismach weterynaryjnych za granicą.
„Przegląd Weterynaryjny” stanowi dziedzictwo polskiej myśli weterynaryjnej XIX i XX wieku. Posiada ogromną wartość zarówno historyczną, jak również archiwalną. Dokumentuje drogę kształtowania się tożsamości zawodowej polskich lekarzy weterynarii. Jest nieocenioną skarbnicą wiedzy z szeroko rozumianej medycyny weterynaryjnej. Wiedza ta jest tym cenniejsza, iż dotyczy weterynarii na ziemiach polskich pod zaborami. Autorami artykułów w „Przeglądzie Weterynaryjnym” byli przeważnie wybitni lekarze weterynarii – Polacy, stosujący opisywane metody leczenia w praktyce zawodowej (z czasem popularność periodyku przyciągnęła także autorów zagranicznych). Zawiera cenne informacje również z zakresu medycyny, prezentując nowoczesne metody leczenia człowieka. Ale nie tylko. „Przegląd Weterynaryjny” to także doskonałe źródło do historii społecznej i gospodarczej. Zawiera bowiem informacje
na temat ówczesnych zagrożeń dla człowieka, liczne dane statystyczne, informacje na temat bieżących wydarzeń (także kulturalnych), sytuacji gospodarczej i społecznej na ziemiach polskich pod zaborami oraz w innych krajach.
Pobierz pliki
Zasady cytowania