Opublikowane: 2018-10-281

Marian Zdziechowski wobec idei religijnego modernizmu

Dariusz Barbaszyński

Abstrakt

Analizie poddano poglądy Mariana Zdziechowskiego na temat religijnego modernizmu. W tym zjawisku duchowym polski filozof dostrzegł próbę pogłębienia religijnego doświadczenia – pragnienie dotarcia do źródłowej, ostatecznej prawdy. Religijny modernizm był zarazem dla Zdziechowskiego koncepcją uznającą ontyczny, realny wymiar zła. W tym sensie ta idea kontestowała optymizm racjonalizmu traktującego zło jako akcydens w koniecznej, niepodważalnej i zawsze zwycięskiej formule logosu. W artykule odniesiono się również do modernistycznej refleksji Loisy’ego, Newmana, Tyrrella, Blondela i polskich przedstawicieli tego ruchu: Towiańskiego, Rostworowskiego, Mieszkisy i Dobraniewskiego. Omówiono ich poglądy na temat istoty fenomenu religii i skonfrontowano je z koncepcją M. Zdziechowskiego.

Słowa kluczowe:

modernizm, pesymizm, zło, irracjonalizm, Kościół, indywidualizm

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Barbaszyński, D. (2018). Marian Zdziechowski wobec idei religijnego modernizmu. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (5), 205–214. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1910

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.