Opublikowane: 2018-09-121

Czy mur berliński faktycznie upadł? sprzeczne wspomnienia roku 1989 w Zachodniej i Wschodniej Europie

Jérôme Heurtaux
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/hip.823

Abstrakt

Rozpad reżimów komunistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej stał się nowym problemem w europejskiej pamięci zbiorowej. Świętowanie dwudziestej rocznicy przełomowego dla historii Europy wydarzenia doprowadziło do różnorodności form upamiętniania oraz wielości dyskursów, a co za tym idzie - odsłoniło znaczące różnice w postrzeganiu roku 1989. Artykuł analizuje obchody organizowane w zachodniej części Unii Europejskiej oraz różne sposoby odnoszenia się do przeszłości w Europie Wschodniej, głównie w Polsce. Według autora, pamięć zbiorowa o roku 1989 jest daleka od osiągnięcia konsensusu: wydaje się być wielogłosowa i - jak w przypadku Polski - staje się przedmiotem intensywnego upolitycznienia. Podczas gdy w krajach Europy Zachodniej pamięć zbiorowa służy promocji wartości Unii Europejskiej, na Wschodzie pozostaje ona elementem codziennej rywalizacji politycznej.

Słowa kluczowe:

pamięć, upamiętnienie, upolitycznienie, postkomunizm, Unia Europejska, Polska, 1989

Zasady cytowania

Heurtaux, J. (2018). Czy mur berliński faktycznie upadł? sprzeczne wspomnienia roku 1989 w Zachodniej i Wschodniej Europie. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (17), 9–25. https://doi.org/10.31648/hip.823

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.