Opublikowane: 2018-09-241

Samorząd terytorialny a demokracja w makroregionie północno-wschodniej Polski – wybrane zagadnienia

Andrzej J. Kozłowski

Abstrakt

Istotą demokracji na poziomie samo­rządów terytorialnych jest przede wszyst­kim trwałe przekazanie społecznościom lo­kalnym kompetencji oraz środków zezwala­jących na samodzielne rozwiązywanie pro­blemów. Po 6-letnim okresie funkcjonowa­nia samorządów można zaobserwować róż­nice w poziomie i rozwoju gmin. Istotne zna­czenie ma skład lokalnych elit rządzących - i to jest podstawowym problemem opisanym w prezentowanym artykule.

Przeprowadzone badania ukazują, iż nie udało się ani ustawodawcy, ani tym bardziej społecznościom lokalnym wypracować trwa­łych mechanizmów racjonalnego (zapewniają­cego kompetencyjność) doboru administracji samorządowej. Wynika z nich, że osoby odpo­wiadające za organizację życia lokalnego, szczególnie w wymiarze finansowym i gospodarczym (skarbnicy, często też wójtowie), nie mają podstawowego nawet przygotowania do kierowania (wiedzy z zakresu finansów lokalnych i wiedzy o kierowaniu organizacją). Zbyt często o awansie decydują lokalne układy rodzinne, koleżeńskie czy partyjne.

Autor formułuje postulat, aby w najbliższych wyborach społeczności lokalne bezpośrednio dokonywały wyboru przewodniczącego zarządu i aby stał się on samodzielnym organem wykonawczym.

Słowa kluczowe:

samorząd terytorialny, elity lokalne, demokracja lokalna, administracja publiczna, więzi lokalne, polityka kadrowa

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kozłowski, A. J. (2018). Samorząd terytorialny a demokracja w makroregionie północno-wschodniej Polski – wybrane zagadnienia. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (2), 191–204. Pobrano z https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/988

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.