Istotą demokracji na poziomie samorządów terytorialnych jest przede wszystkim trwałe przekazanie społecznościom lokalnym kompetencji oraz środków zezwalających na samodzielne rozwiązywanie problemów. Po 6-letnim okresie funkcjonowania samorządów można zaobserwować różnice w poziomie i rozwoju gmin. Istotne znaczenie ma skład lokalnych elit rządzących - i to jest podstawowym problemem opisanym w prezentowanym artykule.
Przeprowadzone badania ukazują, iż nie udało się ani ustawodawcy, ani tym bardziej społecznościom lokalnym wypracować trwałych mechanizmów racjonalnego (zapewniającego kompetencyjność) doboru administracji samorządowej. Wynika z nich, że osoby odpowiadające za organizację życia lokalnego, szczególnie w wymiarze finansowym i gospodarczym (skarbnicy, często też wójtowie), nie mają podstawowego nawet przygotowania do kierowania (wiedzy z zakresu finansów lokalnych i wiedzy o kierowaniu organizacją). Zbyt często o awansie decydują lokalne układy rodzinne, koleżeńskie czy partyjne.
Autor formułuje postulat, aby w najbliższych wyborach społeczności lokalne bezpośrednio dokonywały wyboru przewodniczącego zarządu i aby stał się on samodzielnym organem wykonawczym.
Скачать файлы
Правила цитирования
##plugins.themes.libcom.share##
Лицензия
Это произведение доступно по лицензии Creative Commons «Attribution-NonCommercial» («Атрибуция — Некоммерческое использование») 4.0 Всемирная.