Veröffentlicht am: 2018-09-251

Czy potrzebna jest nam nowa etyka? Rozważania w świetle dychotomii: naturalne - sztuczne

Anna Latawiec

Abstract

W artykule podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy wobec gwałtownego rozwoju nauki i techniki i związanej z nim intensywnej ingerencji człowieka w naturę powinna pojawić się jakaś nowa dyscyplina etyczna uprawniona do weryfikowania podejmowanych eksperymentów. Rozważania przeprowadzono w świetle Hoffmannowskiej propozycji klasyfikacji pojęć: naturalne i sztuczne.

Zwrócono uwagę na problemy pojawiające się w związku z możliwością stosowania nowej metody prokreacji, nowej metody leczenia choroby Parkinsona, nowej definicji śmierci, nowej metody ingerencji w świat istot żywych na terenie inżynierii genetycznej. W wyniku zastosowania tych nowości pojawiają się obiekty zasługujące na miano sztucznych: sztucznie powołane życie, sztuczna świadomość i osobowość, sztucznie nakreślone ramy życia, sztucznie ustalony genom.

Poruszone problemy są otwarte, czekają na propozycje rozwiązań. Nie pretendując w niniejszym artykule do ostatecznych rozwiązań, zasugerowano, iż dziedziną uprawnioną do rozstrzygania postawionych problemów może być bioetyka medyczna.

Dateien herunterladen

Zitierregeln

Latawiec, A. (2018). Czy potrzebna jest nam nowa etyka? Rozważania w świetle dychotomii: naturalne - sztuczne. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (3), 59–70. Abgerufen von https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1025

Zitiert von / Teilen

##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##