Pubblicato il: 2018-09-251

Czy potrzebna jest nam nowa etyka? Rozważania w świetle dychotomii: naturalne - sztuczne

Anna Latawiec

Abstract

W artykule podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy wobec gwałtownego rozwoju nauki i techniki i związanej z nim intensywnej ingerencji człowieka w naturę powinna pojawić się jakaś nowa dyscyplina etyczna uprawniona do weryfikowania podejmowanych eksperymentów. Rozważania przeprowadzono w świetle Hoffmannowskiej propozycji klasyfikacji pojęć: naturalne i sztuczne.

Zwrócono uwagę na problemy pojawiające się w związku z możliwością stosowania nowej metody prokreacji, nowej metody leczenia choroby Parkinsona, nowej definicji śmierci, nowej metody ingerencji w świat istot żywych na terenie inżynierii genetycznej. W wyniku zastosowania tych nowości pojawiają się obiekty zasługujące na miano sztucznych: sztucznie powołane życie, sztuczna świadomość i osobowość, sztucznie nakreślone ramy życia, sztucznie ustalony genom.

Poruszone problemy są otwarte, czekają na propozycje rozwiązań. Nie pretendując w niniejszym artykule do ostatecznych rozwiązań, zasugerowano, iż dziedziną uprawnioną do rozstrzygania postawionych problemów może być bioetyka medyczna.

Scarica file

Regole di citazione

Latawiec, A. (2018). Czy potrzebna jest nam nowa etyka? Rozważania w świetle dychotomii: naturalne - sztuczne. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (3), 59–70. Recuperato da https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1025

##plugins.themes.libcom.share##

Licenza


##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##