Veröffentlicht am: 2018-09-141

Polska ofensywa wiosenna w powstaniu listopadowym – bitwy pod Liwem

Tomasz Strzeżek

Abstract

Bitwa pod Liwem stanowi niewielki epizod z okresu powstania listopadowego. Doszło do niej w trakcie polskiej ofensywy wiosennej na szosie brzeskiej. Działania korpusu generała Umińskiego osłaniającego prawe skrzydło głównej armii pol­skiej zmusiły rosyjskie dowództwo do skierownia przeciwko niemu znacznych sił. Efektem była dwudniowa krwawa bitwa 14-15 kwietnia 1831 roku. Walka toczyła się o ważną zarówno dla strony polskiej, jak i rosyjskiej przeprawę przez Liwiec pod Liwem. W pierwszym dniu Rosjanie zdo­byli szaniec przedmostowy i część przeprawy.

Próby odbicia utraconych pozycji przez pol­ską piechotę zakończyły się niepowodzeniem. Zwy­cięstwo polskiej kawalerii nad rosyjską także nie zmieniło sytuacji. Drugiego dnia generał Umiński ponownie bezskutecznie usiłował odzyskać most i szaniec. Sukces odnieśli w bitwie Rosjanie. Był on chwilowy, gdyż kilkanaście godzin po bitwie opuścili zdobyte pozycje.

 

Dateien herunterladen

Zitierregeln

Strzeżek, T. (2018). Polska ofensywa wiosenna w powstaniu listopadowym – bitwy pod Liwem. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, 157–164. Abgerufen von https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/909

Zitiert von / Teilen

##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##