Las jako zespół przyrody o określonych właściwościach pełni szereg wielorakich funkcji gospodarczych, pośrednio gospodarczych i pozagospodarczych (funkcje gospodarcze wynikają z faktu, że las jest przede wszystkim bazą produkcyjną drewna i tzw. leśnych użytków ubocznych, pośrednio gospodarcze polegają na kształtowaniu równowagi biologicznej w środowisku przyrodniczym - wpływ drzewostanów na klimat lokalny, warunki glebowe i stosunki wodne jest bezsporny, a pozagospodarcze wynikają z pełnionej roli w kształtowaniu krajobrazu). Jako przyrodnicza całość jest mało stabilny i ulega wielu czynnikom biotycznym, abiotycznym i antropogenicznym.
Z praktyki ochrony lasu w granicach administracyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wynika, że szczególnie niebezpieczne bywają owady - z grupy szkodników pierwotnych - żerujące na drzewach żywych i pozornie zdrowych, a osłabionych działaniem jednego lub kilku czynników, zwykle abiotycznych. Pojawy niektórych zmuszają do podejmowania zabiegów ratowniczych.
Sposoby sprowadzania liczebności trzech motyli, tzn. brudnicy mniszki (Lymantria monacha L.), strzygoni choinówki (Panolis flammea Schiff.) i zwójki zieloneczki (Tortrix viridana L.), do poziomu przed laty nazywanego „żelaznym zapasem” przedstawia niniejsze opracowanie.
Télécharger des fichiers
Règles de citation
Licence
Ce travail est disponible sous licence Creative Commons Attribution - Pas d’Utilisation Commerciale 4.0 International.