Opublikowane: 2018-08-141

Rzecz o stanie zdrowotnym lasów olsztyńskich

Jerzy Adomas
Humanistyka i Przyrodoznawstwo
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/hip.363

Abstrakt

Las jako zespół przyrody o określonych właściwościach pełni szereg wielorakich funkcji gospodar­czych, pośrednio gospodarczych i pozagospodar­czych (funkcje gospodarcze wynikają z faktu, że las jest przede wszystkim bazą produkcyjną drewna i tzw. leśnych użytków ubocznych, pośrednio gospo­darcze polegają na kształtowaniu równowagi biolo­gicznej w środowisku przyrodniczym - wpływ drzewostanów na klimat lokalny, warunki glebowe i sto­sunki wodne jest bezsporny, a pozagospodarcze wynikają z pełnionej roli w  kształtowaniu krajobrazu). Jako przyrodnicza całość jest mało stabilny i ulega wielu czynnikom biotycznym, abiotycznym i antropogenicznym.

Z praktyki ochrony lasu w granicach admini­stracyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwo­wych w Olsztynie wynika, że szczególnie niebez­pieczne bywają owady - z grupy szkodników pier­wotnych - żerujące na drzewach żywych i pozornie zdrowych, a osłabionych działaniem jednego lub kil­ku czynników, zwykle abiotycznych. Pojawy nie­których zmuszają do podejmowania zabiegów ratow­niczych.

Sposoby sprowadzania liczebności trzech moty­li, tzn. brudnicy mniszki (Lymantria monacha L.), strzygoni choinówki (Panolis flammea Schiff.) i  zwójki zieloneczki (Tortrix viridana L.), do poziomu przed laty nazywanego „żelaznym zapasem” przedstawia niniejsze opracowanie.

Słowa kluczowe:

funkcje lasu, stan zdrowotny lasu, ochrona lasu, zabiegi ratownicze

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Adomas, J. (2018). Rzecz o stanie zdrowotnym lasów olsztyńskich. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (1), 145–152. https://doi.org/10.31648/hip.363

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.