Pubblicato il: 2018-10-291

Ewolucja i etyka, czyli kilka słów o altruizmie

Zdzisława Piątek

Abstract

Zaprezentowano próbę spojrzenia na etykę oraz na moralność z ewolucyjnego punktu widzenia, przedstawiono argumentację odnośnie następujących twierdzeń:

 - Etyka rozumiana jako teoria moralności musi uzupełnić to, co w przypadku człowieka zostało pominięte w biologicznym wymiarze ewolucji.

- Moralność, będąca swoistym substytutem instynktów, wywodzi się z altruizmu krewniaczego, a jej podstawowa wartość przystosowawcza polega na ograniczaniu egoistycznych skłonności jednostki, tak aby nie utrudniały osiągnięcia dobra grupy jako całości.

- Zachowania altruistyczne, wbrew przekonaniom filozofów, nie są przywilejem człowieka. Są szeroko rozpowszechnione wśród zwierząt, gdyż zwiększają szansę propagowaniu własnych genów w puli genowej gatunku. Zwierzęta zachowują się tak, jakby wiedziały o wspólnocie genów.

- Egoizm jest odwrotną stroną altruizmu i nie może być traktowany jako jego przeciwieństwo, gdyż każdy altruista ma interes w tym, aby zachowywać się altruistycznie.

Podstawą rozważań są poglądy współczesnych przyrodników (Ernsta Mayra, Tadeusza Bielickiego) i socjobiologów.

Scarica file

Regole di citazione

Piątek, Z. (2018). Ewolucja i etyka, czyli kilka słów o altruizmie. Humanistyka I Przyrodoznawstwo, (5), 253–268. Recuperato da https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/hip/article/view/1941

##plugins.themes.libcom.share##

Licenza


##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##