Opublikowane: 2019-01-301

Czy tylko slash? O zagubionej różnorodności twórczości erotycznej fanów medialnych

Jan Bajor
Media - Kultura - Komunikacja Społeczna
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/mkks.2896

Abstrakt

Tworzona amatorsko erotyczna literatura – i sztuka – stanowi jeden z istotnych elementów kultury fanowskiej praktycznie od początku jej istnienia. W wyniku zmian technologicznych i przeniesienia się fandomów w środowisko Internetu twórczość ta przechodzi w ostatnich latach okres dynamicznego, zarówno ilościowego, jak i jakościowego rozwoju. Przemiany te są jednak w niewielkim stopniu opisane w literaturze naukowej na temat fanów, w tym tej bezpośrednio poruszającej temat erotyki. Celem autora niniejszego artykułu jest diagnoza najważniejszych przyczyn tego stanu rzeczy poprzez przedstawienie i krytykę dominujących ujęć omawianego problemu. Analizując dostępną literaturę naukową, autor zwraca szczególną uwagę na wpływ tradycji fan studies i tendencję do traktowania „erotycznych fandomów” jako samodzielnego zjawiska, analizowanego w oddzieleniu od głównego nurtu funkcjonowania społeczności fanowskich. W ostatniej części tekstu autor proponuje kilka sugestii teoretycznych, których zastosowanie umożliwiłoby pełniejsze i bardziej trafne badanie fanowskiej erotyki.

Słowa kluczowe:

pornografia, erotyka, fandom, kultura uczestnictwa, nowe media, kultura popularna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Bajor, J. (2019). Czy tylko slash? O zagubionej różnorodności twórczości erotycznej fanów medialnych. Media - Kultura - Komunikacja Społeczna, 2(14), 31–43. https://doi.org/10.31648/mkks.2896

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.