Opublikowane: 2021-01-051

Literatura w polu. O (nie)zależności współczesnego polskiego pisarstwa w świetle teorii Pierre’a Bourdieu

Patrycja Prochera
Media - Kultura - Komunikacja Społeczna
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.31648/mkks.6284

Abstrakt

Teoria stworzona przez Pierre’a Bourdieu w obrazowy sposób tłumaczy świat przez pryzmat ekskluzywnych, samostanowiących się pól, które nieustannie wchodzą ze sobą w interakcje. Kiedy przyjrzeć się jednemu wycinkowi tej złożonej układanki, a mianowicie polu w obrębie kultury, na które składa się pole naukowe i artystyczne, warto zadaćsobie pytanie, w jakiej kondycji znajdują się dziś jego elementy. Sposób konsumowania wytworów kultury przeobraził się nie do poznania – wystarczy przytoczyć przykład prywatnych uczelni, zjawisko określane jako crowdfunding lub pisarzy-celebrytów występujących w reklamach. Czy można więc mówić o odrębnych od władzy, ekonomii czy mediów przestrzeniach, takich jak sztuka lub „akademia”? Autorka, na przykładzie współczesnej polskiej twórczości literackiej, próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy teoria pól zaproponowana przez Bourdieu znajduje zastosowanie w dzisiejszym, nieustannie zmieniającym się świecie.

Słowa kluczowe:

literatura, pole literatury, Pierre Bourdieu, zmiana, niezależność pola, rynek wydawniczy

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Prochera, P. (2021). Literatura w polu. O (nie)zależności współczesnego polskiego pisarstwa w świetle teorii Pierre’a Bourdieu. Media - Kultura - Komunikacja Społeczna, 1(16), 77–93. https://doi.org/10.31648/mkks.6284

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.