O czasopiśmie

Zapraszamy do nadsyłania nowych tekstów do kolejnych (2025, 2026 r.)  numerów „Prac Językoznawczych". Nabór jest ciągły (z przerwą w czerwcu, lipcu i sierpniu). 

Redakcja przyjęła ustalenie, że jedna osoba (samodzielnie lub we współautorstwie) może zgłosić maksymalnie jeden artykuł w danym roku.

„Prace Językoznawcze” są kwartalnikiem wydawanym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Do druku w czasopiśmie przyjmowane są teksty pisane w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i rosyjskim oraz dotyczące tych języków. Publikujemy prace z zakresu: językoznawstwa ogólnego, diachronicznego, synchronicznego, porównawczego, kognitywnego i kulturowego, glottodydaktyki, socjolingwistyki, dialektologii, etnolingwistyki, stylistyki, kultury języka, onomastyki, semantyki, mediolingwistyki, innych działów szeroko pojętej lingwistyki oraz z zakresu innych dyscyplin, jeśli w zgłoszonych tekstach dominuje perspektywa językoznawcza.

 

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń tekstów za pośrednictwem podstrony: https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/pj/about/submissions

Spełniające wymogi formalne i merytoryczne (informacje dla autorów znajdują się tutaj: https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/pj/about/submissions) publikacje są recenzowane w formule double-blind peer review (szczegóły na temat procedury recenzowania dostępne są tu: https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/pj/recenzja, a wykazy recenzentów „Prac Językoznawczych” tu: https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/pj/recenzenci).

 

Redakcja „Prac Językoznawczych” stosuje zasady etyki zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE), szczegółowe informacje na ten temat są przedstawione tu: https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/pj/etyka.

 

Wszystkie tekstu publikowane w „Pracach Językoznawczych” są oznaczone numerem identyfikacyjnym, wykorzystującym system cyfrowej identyfikacji Digital Object Identifier System (DOI). Redakcja korzysta z systemu antyplagiatowego Crossref Similarity Check (szczegółowe informacje na jego temat znajdują się na stronie: https://www.crossref.org/services/similarity-check/)

 

Czasopismo jest wydawane zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej. Redakcja wprowadziła zasadę ahead of prints – wersja elektroniczna jest udostępniana przed drukowaną i dostępna tutaj: https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/pj/index. Informacje o nowym wydaniu są zamieszczane na platformie wydawniczej oraz profilu czasopisma na Facebooku (dostępnym pod adresem: https://www.facebook.com/PraceJezykoznawcze), ponadto są rozsyłane w formie newslettera do osób zarejestrowanych na platformie wydawniczej (autorów i recenzentów tekstów).

 

Dostęp do wydania elektronicznego czasopisma jest otwarty (Open Access), zgodnie z licencją CC BY 4.0 (Uznanie autorstwa 4.0 międzynarodowe), szczegóły na temat licencji dostępne są pod tym adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ 

 

Czasopismo „Prace Językoznawcze” nie pobiera żadnych opłat za jakikolwiek etap procesu redakcyjnego, w tym zgłoszenie i publikację tekstów. Dostęp do opublikowanych numerów pisma (całości zeszytów i poszczególnych tekstów) jest również darmowy.

 

Czas procedowania manuskryptów:

  • średni czas, w jakim przeprowadzana jest wstępna ocena manuskryptów: 20 dni,
  • średni czas, w jakim przeprowadzana jest recenzja manuskryptów: 60 dni,
  • średni czas, w jakim publikowany jest artykuł: 270 dni.

Współczynnik odrzuceń w 2021 r. wyniósł 19%, w 2022 r. 28%, w 2023 r. 29%.

Współczynnik akceptacji w 2021 r. wyniósł 81%, w 2022 r. 72%, w 2023 r. 71%.

 

Wydawca:

Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

ul. Heweliusza 14,

10-724 Olsztyn,

e-mail: wydawca@uwm.edu.pl

WWW: http://wydawnictwo.uwm.edu.pl/

Nr telefonu: +48 89 523 36 61

 

Adres redakcji

Katedra Języka Polskiego i Logopedii

ul. Kurta Obitza 1, pokój 369

10-725 Olsztyn

e-mail: pracejezykoznawcze@uwm.edu.pl

WWW: https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/pj/about/editorialTeam

Nr telefonu: +48  89 527 63 13

 

Misja i cele czasopisma

Misją czasopisma jest prezentowanie i rozpowszechnianie wyników aktualnych badań z zakresu szeroko pojmowanego językoznawstwa poprzez udostępnianie wysokiej jakości publikacji naukowych, przydatnych dla naukowców, studentów, pracowników sektora edukacji i innych osób zainteresowanych kwestiami lingwistycznymi i pokrewnymi.

Sprzyjamy idei Otwartego Dostępu, dbając o pełne i szerokie udostępnianie publikowanych przez „Prace Językoznawcze” tekstów. Dystrybuujemy je na licencji Creative Commons 4.0 bez żadnych opłat i barier technicznych.

Ważnym celem „Prac Językoznawczych” jest inspiracja do wymiany idei i wiedzy – debaty naukowej dotyczącej istotnych dla krajowego i zagranicznego środowiska kwestii ściśle lingwistycznych, a także zagadnień interdyscyplinarnych uwzględniających perspektywę językoznawczą.

Prezentowane na łamach czasopisma osiągnięcia badawcze mają zarówno wymiar teoretyczny, jak i empiryczny, są więc przydatne w dyskusji naukowej i praktycznych zastosowaniach lingwistyki.

Pismo wnosi wkład w rozwój językoznawstwa jako dyscypliny naukowej ważnej dla kultury i społeczeństwa. Szczególnie skupia się na upowszechnianiu osiągnięć i wyników badań naukowych polskich lingwistów, integrując krajowe środowisko naukowe i udostępniając szerokiemu gronu odbiorców jego dorobek, ale zachowuje również pełną otwartość na zgłoszenia publikacji przez badaczy zagranicznych.

 

Wolny dostęp i prawa autorskie

Dostęp do wydania elektronicznego czasopisma jest otwarty (Open Access), zgodnie z licencją CC BY 4.0 (Uznanie autorstwa 4.0 międzynarodowe), szczegóły na temat licencji dostępne są pod tym adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ 

Każdy opublikowany tekst jest zamieszczany i bezpłatnie dostępny w pełnej postaci na platformie wydawniczej (adres: https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/pj/issue/archive) oraz stronie internetowej Wydawnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (adres: http://wydawnictwo.uwm.edu.pl/artykul/14/czytelnia.html). Ponadto każdy opublikowany tekst jest zamieszczany w internetowych repozytoriach naukowych i bazach referencyjnych, zgodnie z przyjętymi przez „Prace Językoznawcze” założeniami polityki Open Access – licencja ), zgodnie z licencją CC BY 4.0 (Uznanie autorstwa 4.0 międzynarodowe), szczegóły na temat licencji dostępne są pod tym adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/  

Za pośrednictwem platformy wydawniczej wprowadzono system LOCCKS i CLOCKSS.

LOCKSS jest otwartoźródłowym systemem opracowanym przez Bibliotekę Uniwersytetu Stanford, który umożliwia archiwizowanie wybranych czasopism publikowanych w internecie. Każdy zarchiwizowany artykuł jest wielokrotnie sprawdzany, a jego kopia przywracana w przypadku wystąpienia błędów lub nieciągłości danych. 

Open Journal Systems również wspiera CLOCKSS (Controlled Lots of Copies Keep Stuff Safe) system zapewniający ochronę i stałą archiwizacje czasopisma.

CLOCKSS jest oparty na otwartoźródłowym oprogramowaniu LOCKSS, rozwijanym przez Bibliotekę Uniwersytetu Stanforda, który włącza ochronę wybranych stron czasopism poprzez regularne sprawdzanie stron internetowych zarejestrowanych czasopism w zakresie nowo opublikowanych treści i ich archiwizację. Każdy zarchiwizowany artykuł jest wielokrotnie sprawdzany, a jego kopia przywracana w przypadku wystąpienia błędów lub nieciągłości danych.

 

Platforma wydawnicza „Prac Językoznawczych” przedstawia metadane w standardzie Dublin Core.

 

Historia „Prac Językoznawczych”

Czasopismo zostało założone w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie w 1997 roku. Dwa pierwsze tomy „Prac Językoznawczych” (tom I za 1997 r. i tom II za 1998 r.) ukazały się jako „Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej” w Olsztynie. W 1999 roku rozpoczęto nową numerację oraz zmieniono nazwę periodyku, ponieważ 1 września 1999 roku z połączenia trzech istniejących w Olsztynie szkół wyższych: Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego, utworzono Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a powstałe w jego ramach Wydawnictwo przejęło wydawanie czasopisma. Początkowo czasopismo było rocznikiem, od 2013 r. (t. XV) jest wydawane jako kwartalnik przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. „Prace Językoznawcze” założyła i pełniła funkcję redaktor naczelnej do czasu odejścia na emeryturę (2021 r.) prof. dr hab. Maria Biolik.