Czasopismo "Prace Literaturoznawcze" (40 pkt, w bazie Scopus) jest rocznikiem. Powstało w 2013 roku z inicjatywy pracowników Instytutu Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Nawiązuje do podobnych działań prowadzonych na olsztyńskiej polonistyce w kolejnych dekadach ubiegłego wieku. W latach 70. literaturoznawcy mieli możliwość publikacji swoich osiągnięć naukowych na łamach „Prac Naukowo-Badawczych Zakładu Filologii Polskiej WSP w Olsztynie”. W latach 90. prof. Andrzej Staniszewski zainicjował wydawanie periodyku „Zeszyty Naukowe WSP. Prace Filologiczne”. Prezentowały one dokonania badawcze literaturoznawców i językoznawców naszej polonistyki. Od 1997 roku językoznawcy mają własne forum wymiany doświadczeń, czasopismo „Prace Językoznawcze”, ukazujące się do dzisiaj. "Prace Literaturoznawcze" to młody periodyk - w 2013 roku ukazał się jego pierwszy numer - który już w 2015 roku znalazł się na liście ministerialnej z punktacją 5. W 2019 roku uzyskał na ministerialnej liście 40 punktów i zakwalifikowało się do programu "Wsparcie naukowe dla czasopism", a w 2021 do programu "Rozwój czasopism naukowych".
Cel i zakres tematyczny
"Prace Literaturoznawcze" to naukowy rocznik informujący na bieżąco o badaniach nad literaturą polską lub obcą w różnorodnych kontekstach: historyczno- i teoretycznoliterackim, komparatystycznym, kulturowym oraz antropologicznym. Włącza się w nurt współczesnej krytyki literackiej i teatralnej, uczestniczy w dyskusji na temat dawnej a także współczesnej kultury literackiej, literatury regionu Warmii i Mazur, literatury popularnej, wykorzystując współczesne metodologie literaturoznawcze.
Zamieszczone w piśmie artykuły stają się inspirującym głosem we współczesnym dyskursie literaturoznawczym. Wśród działów tematycznych pojawiają się stale: "O wartościach uniwersalnych", "W poszukiwaniu formy i modelu interpretacji", "Tematy i formy kobiecego pisania", "Gatunki" i "Tematy regionalne". Tom naukowych wypowiedzi zamyka zawsze zbiór recenzji ciekawych opracowań krytycznoliterackich autorstwa kręgu olsztyńskich badaczy, a także sprawozdania z ważnych dla środowiska naukowego spotkań i konferencji.
Termin nadsyłania artykułów
Nabór tekstów do czasopisma odbywa się w trybie ciągłym. Ostateczny termin nadsyłania artykułów do kolejnego rocznika to 31 października roku, który poprzedza wydanie numeru za rok następny. Redakcja planuje publikowanie roczników, w których pojawią się tematy wiodące (przewodnie).
W roku 2025 tematem przewodnim numeru będzie autobiografizm. Zapraszamy do nadsyłania tekstów związanych z namysłem nad kategorią autobiografizmu, rozpatrywaną w wielu kontekstach i w różnych przestrzeniach czasowych. W każdym okresie literackim ten gatunek miał swoje znaczenie, a dzisiaj robi niebywałą karierę. Ma to związek z kilkoma zjawiskami, które na ten proces wpływały. Pisanie autobiograficzne w formie wspomnień, pamiętników, dzienników, listów, rozmów i wywiadów-rzek, a także właściwych autobiografii pełni wiele funkcji. Przede wszystkim jest sposobem na odreagowanie emocji, opisanie własnych przeżyć związanych z życiem intymnym i zdarzeniami rzeczywistości zewnętrznej, przeobrażającym się w formę autoterapii. Staje się także, jakby przy okazji, „kroniką” czasów minionych, odzwierciedlając przemiany epoki: jej polityki, religii, kultury, sztuki i obyczajów. Innym zjawiskiem, występującym współcześnie, jest pragmatyczny wymiar pisarstwa autobiograficznego. Własna biografia występuje bowiem jako towar, na którym można zarobić, ale też powiększyć sławę i wpłynąć na wzrost pozycji na rynku medialnym. Powstają więc biografie kolaboracyjne czy też heterobiograficzne. Znamienną cechą ostatnich dziesięcioleci jest popularność utworów fikcjonalnych, w których pisarze wypowiadają własne poglądy, tworząc bohaterów będących ich porte-parol.
Na artykuły, podejmujące analizy tekstów autobiograficznych, które należy zgłaszać poprzez Platformę czasopism UWM, czekamy do końca października 2024.
Oprócz tego zapraszamy do przysyłania artykułów na inne tematy.